Žáci a studenti si také mohou po absolvování soutěžního kvízu zasoutěžit i v Kvízu PLUS, který je určen pro opravdové znalce problematiky elektronické bezpečnosti a opět zde mohou získat hodnotné ceny od partnerů projektu sdružení CZ.NIC, společností Microsoft a GORDIC. Souběžně se koná také Mini kvíz PLUS, kdy jsou soutěžící po správném zodpovězení tří otázek rovněž zařazeni do slosování o ceny.
„Projekt Kraje pro bezpečný internet považuji za jeden z nejpropracovanějších komplexních programů pro vzdělávání v oblasti prevence kriminality. Komunikace na Internetu je pochopitelně velká svoboda, ale zejména v nižších věkových skupinách probíhá za zády nás všech. Některé děti a dospívající se na něj uchylují, třeba když s rodiči vedou nějaký spor. To je často velmi kritický okamžik, neboť v tu chvíli potřebují hovořit s někým, kdo by jim naslouchal nebo jim dal za pravdu. Tím se tato svoboda stává i snadno zneužitelnou. Jedinou obranou proti následnému riziku je získat o něm dostatečné znalosti a povědomí. Programy Kraje pro bezpečný internet proto trvale a dlouhodobě podporuji. Navíc svojí preventivní formou bezprostředně spadají do mé gesce,“ uvedl Libor Hadrava, radní hl. m. Prahy pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality.
V loňském roce se do soutěžního kvízu zapojilo více jak 31 000 žáků a studentů. Z výsledků testování vyplynulo, že největší obtíže při bezpečném chování na internetu dělají žákům a studentům otázky související se sdílením osobních údajů a fotografií.
„I nadále se ukazuje, jak je důležité upozorňovat na možná nebezpečí na internetu a nabízet i rady a tipy, jak rizikům předcházet. Díky osvětě se zvýšilo povědomí o tom, jak se útokům na internetu bránit a kde hledat pomoc, celosvětově z 37 % na 45 %. Dlouhodobě se snažíme předcházet rizikům, která mohou v online prostředí číhat zejména na děti a mládež, proto je Microsoft tradičním partnerem projektu Kraje pro bezpečnější internet, který ročně seznámí se zásadami bezpečného internetu přes 25 000 dětí ze všech regionů České republiky," uvedl Václav Koudele z Microsoftu, který je jedním z komerčních partnerů projektu.
„GORDIC se dlouhodobě snaží šířit povědomí o kybernetické bezpečnosti a nutnosti obrany proti hrozbám. Jsme rádi, že máme možnost podpořit projekt Kraje pro bezpečný internet, který k osvětě významně přispívá,“ říká Michal Řezáč, ředitel pro strategický rozvoj společnosti GORDIC, dalšího komerčního partnera soutěže.
Projekt Kraje pro bezpečný internet je realizován pod záštitou Asociace krajů ČR.
V rámci svých aktivit také úzce spolupracuje s Policií ČR. Hlavním cílem projektu je zvýšit informovanost o rizicích internetu a možnostech prevence a pomoci. V rámci projektu jsou na stránkách ZDE kromě e-learningových kurzů pro žáky a studenty, připraveny lekce pro učitele, rodiče, sociální pracovníky, policisty a seniory. Celoročně jsou dostupné i videospoty pro seniory a pro mládež.