„Moderní nemocniční informační systém je velmi potřebný, aby naše krajské nemocnice zlepšily a ještě více zefektivnily svoje fungování. Připravujeme se na něj už delší dobu, pořízení je velmi nákladné a v tomto programovacím období se naskytla možnost žádat na tento typ projektu o evropskou dotaci, čehož chceme využít,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc s tím, že přípravu žádosti o dotaci schválila i krajská rada.
V jednotlivých nemocnicích jsou v současné době provozovány různé systémy, které nejsou vzájemně zcela kompatibilní a neumožňují sdílení informací mezi poskytovateli lékařské péče na úrovni kraje.
Zároveň funkcionality stávajících systémů odvíjející se od jejich stáří neodpovídají současným potřebám a moderním požadavkům. Pro některé z nich bude dlouhodobě náročné zajistit servisní a technickou podporu výrobce. „Plánujeme proto v rámci tohoto projektu pořídit a zavést do všech nemocnic založených Zdravotnickým holdingem Královéhradeckého kraje jednotný nemocniční informační systém (NIS) včetně pořízení nezbytného hardwarového i softwarového vybavení a dalších technologií nutných pro zajištění jeho provozu a udržitelnosti,“ doplnila krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková.
Konkrétní rozsah bude upřesněn studií
Náklady na pořízení nového Nemocničního informačního systému Královéhradeckého kraje se odhadují na 100 milionů korun. Kraj bude usilovat o získání dotace, která by byla z 85 % z evropského Integrovaného regionálního operačního programu, z 5 % ze státního rozpočtu a 10 % by dofinancoval kraj z vlastních zdrojů.
Cílem celokrajského projektu Nemocniční informační systém Královéhradeckého kraje bude zavedení, nebo v některých případech zvýšení úrovně elektronických samoobslužných procesů mezi poskytovateli zdravotní péče a také zvýšení provozní spolehlivosti a bezpečnosti informačních systémů v nemocnicích. Nové infomační systémy by měly mít pozitivní dopad i na poskytování informací o zdravotní péči pacientům formou webového portálu, zejména o dostupnosti zdravotní péče a volných kapacitách pro plánované zdravotní výkony (volné kapacity a časová dostupnost pro plánované výkony, preventivní péči, následnou péči,…). Konkrétní rozsah nových funkcionalit naplněných projektem bude upřesněn studií proveditelnosti, v rámci zpracování podrobného řešení.