Poslechnete Fialu a takto dopadneme. Profesor Budil zcela narovinu

01.04.2025 18:06 | Rozhovor

Současné evropské politické elity byly vychovány a vybrány na základě služebnosti a loajality vůči americké imperiální moci. Donald Trump ale Evropu nechává svému osudu a evropské vládnoucí kruhy byly tímto vývojem zaskočeny, vysvětluje profesor Ivo Budil pro ParlamentníListy.cz, proč nastoupila hysterie militarismu a ohrožení Ruskem. I koalice SPOLU vedená Petrem Fialou vsadila na „strašení“ Moskvou. Budil ale varuje, pokud na takové „absurdní a iracionální“ výkřiky voliči uslyší.

Poslechnete Fialu a takto dopadneme. Profesor Budil zcela narovinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prof. RNDr. Ivo T. Budil, Ph.D., DSc., antropolog a vysokoškolský pedagog

Pane profesore, v Evropě vidíme vzdor a skepsi vůči Donaldu Trumpovi, zejména pokud jde o mír na Ukrajině. Buď evropští lídři nevěří, že k němu dojde, nebo si to rovnou nepřejí. A vyzývají k další zbrojní podpoře Ukrajiny. Jak to, že ta rezidua establishmentu, který v USA prohrál, v Evropě tak fungují? Myslí si evropští politici, že Trump je jen taková „přeprška“?

Musíme si uvědomit, že současné evropské politické elity byly vychovány a vybrány na základě služebnosti a loajality vůči americké imperiální moci. Nebyly vedeny k tomu, aby jednaly a rozhodovaly samostatně, a postrádají k tomu i intelektuální a morální síly. Donald Trump je představitelem amerického impéria, jehož zájmy je ochoten hájit až do krajnosti. Politicky se nicméně spojil s novou nastupující mocenskou elitou, která je pravděpodobně více spjata s technologickým než vojensko-průmyslovým komplexem. Rovněž jazyk americké moci se změnil z kulturního liberalismu a progresivismu v otevřeně imperialistickou rétoriku, která naposledy zaznívala z úst Theodora Roosevelta před sto dvaceti lety. Nová generace amerických imperialistů již nepokládá Evropu za relevantního spojence. V jejich očích je to slabý a upadající kontinent bez rozvinutého technologického segmentu a bez budoucnosti. Evropské vládnoucí kruhy byly tímto vývojem zaskočeny. Jejich instinktivní reakcí je pokračování v „projektu Ukrajina“, protože na tento úkol byly předchozí americkou administrativou připraveny. Nic jiného neumějí. Čím bezradněji a opuštěněji se cítí, tím hlouběji se noří do hysterie militarismu. Jejich mentálnímu stavu by spíše porozuměl psychiatr než politický vědec.

Dlouhodobější implikace má evropský záměr skokově zvýšit výdaje na zbrojení, protože Američané by také mohli stahovat svá vojska z Evropy. A spolu s tím jako jistota zaznívá, že Putin bude vojensky ohrožovat Evropu. Byly by opačné hlasy nezodpovědné, nebo si prostě současná evropská generace nedokáže představit, že by s Putinem vyšla?

To, co si evropští političtí vůdcové dokážou představit, je dosti omezené. Realističtí a pragmatičtí státníci a experti minulosti typu Henryho Kissingera nebo George Kennana by samozřejmě na základě rychlého posouzení ekonomického a vojenského potenciálu Ruské federace a jejích zahraničněpolitických zájmů, které byly mnohokrát otevřeně deklarovány, dospěli k závěru, že vojenské ohrožení Evropy ze strany Ruské federace je absurditou. Respektive, evropským státům žádné nebezpečí ze strany Ruska nehrozí, jestliže ho nebudou samy ohrožovat. Mnohá krajní politická a vojenská rozhodnutí jsou motivována historickými traumaty a zkušenostmi. Ruské obyvatelstvo čelilo před několika desetiletími genocidní vyhlazovací válce, kterou vůči němu rozpoutala západní mocnost prostoupená ideologií rasistického totalitarismu. Tato zkušenost je stále součástí ruské kolektivní paměti. Jsou státy, které války zahajují, a státy, jež je činí nevyhnutelnými. Rusko skutečně válku na Ukrajině zahájilo, ale Spojené státy americké a Severoatlantická aliance ji svými předchozími politickými a vojenskými aktivitami na Ukrajině a radikalizací místní politické scény učinily nevyhnutelnou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jaroslav Polanský

Martin Exner byl položen dotaz

K čemu ta pomoc Ukrajině je?

Netvrdím, že má pomoc skončit, ale válka ano. A co třeba ČR nebo Evropa dosud udělala pro její ukončení? Nebo to se sází jen na to, že budeme Ukrajinu vyzbrojovat a ta Rusko vojensky porazí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Brilantní rozbor. Jako vždy., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHonzaSouček , 02.04.2025 6:52:05
Každý myslící člověk musí cítit, že Evropa, resp. EU míří do záhuby a její tzv. politické elity k tomu přispívají nevídanou mírou. A tento proces se zrychluje, ať již řízeným přesídlováním obyvatel Afriky do Evropy, likvidací průmyslu, cenzurou, ožebračováním obyvatelstva i válečnou hysterií. Žijeme v době úpadku Evropy a v blízké budoucnosti bude ještě mnohem hůře. Ale možná, že si to Evropa zaslouží, po staletí vysávala jiné kontinenty, vraždila jejich obyvatele, bohatla z jejich zdrojů i jejich otrocké práce a ještě se rvala mezi sebou až vyvolala dvě světové války. To je ten hodnotový západ pana Fialy.

|  15 |  0

Další články z rubriky

Prezident by mohl být ukradený, proto více Hradní stráže? Obrana utrácí jak blbá blondýna se zlatou kartou. Fidler nám to zase spočítal

4:44 Prezident by mohl být ukradený, proto více Hradní stráže? Obrana utrácí jak blbá blondýna se zlatou kartou. Fidler nám to zase spočítal

„K obyčejnému vojákovi v poli se nedostane téměř nic, zatímco lízači v kancelářích jedou permanentní…