V
loňském roce jsem ve Sněmovně za hnutí SPD opakovaně navrhovala, aby nárok
na mimořádné ošetřovné z důvodu péče o děti
v době uzavření škol a předškolních zařízení měli - kromě rodičů
-
i další příbuzní dítěte, přestože s ním trvale nežijí ve společné
domácnosti. Za podmínky, že se jedná o zaměstnance odvádějící
nemocenské pojištění. Aktuální zákonná úprava to neumožňuje.
Spravedlivé ošetřovné !
Šlo mi jednak o to, aby se členové rodin mohli při delší - i několikaměsíční - péči o děti vzájemně vystřídat, což by pomohlo zejména matkám-samoživitelkám a obecně i rodičům s nižšími příjmy, pro které je zcela zásadní otázkou, zda budou delší dobu pobírat 100% svého standardního pracovního příjmu, anebo pouze 70 či 60 %, což už pro ně znamená riziko pádu do dluhových a exekučních pastí. Můj návrh by jim umožnil pokles příjmů minimalizovat prostřednictvím rozložení péče o děti v rámci nejbližšího příbuzenstva.
A také jsem chtěla dosáhnout toho, aby svá zaměstnání nemuseli právě nyní, v době eskalující epidemie koronaviru, opouštět příslušníci společensky mimořádně důležitých profesí, zejména ve zdravotnictví. Což je věcí prvořadého veřejného zájmu.
Mé návrhy opakovaně (byť těsná) většina poslanců zamítla.
A důsledkem tohoto zamítnutí objektivně je - kromě často zbytečného, a nikoli nevyhnutelného, zhoršení ekonomické a sociální situace tisíců našich občanů – také aktuální kritický nedostatek pracovníků v našich nemocnicích, což už v těchto dnech otevřeně přiznává i ministr zdravotnictví Jan Blatný.
A
dodává, že jedním z hlavních důvodů tohoto stavu je skutečnost,
že tisíce lékařek a zdravotních sestřiček musí doma dlouhodobě pečovat o své malé děti a nemohou proto
vykonávat svá zaměstnání.
K tomuto stavu nemuselo vůbec dojít, nebýt odmítavého postoje poslanců ANO 2011, ČSSD, ODS, TOP 09 a Trikolóry k mým opakovaným návrhům, které by umožnily péči o děti formou mimořádného ošetřovného v době uzavření škol i příslušníkům jejich širší rodiny.