O výši ceny, kterou by byl Liberecký kraj za nemocnici ochotný zaplatit, je třeba ještě jednat. „Cena 35 milionů, avizovaná zástupci společnosti EUC, je jimi předloženou nabídkou k jednání. Určitě necháme zpracovat odborný posudek, který nám určí reálnou hodnotu společnosti, o níž by se v případě koupě diskutovalo,“ poznamenal Martin Půta s tím, že od společnosti EUC, tedy vlastníka Nemocnice Frýdlant, žádnou oficiální nabídku neobdržel.
Město Frýdlant jednání o prodeji nemocnice Libereckému kraji vítá. „V případě, že nemocnici koupí Liberecký kraj, jsme s ním připraveni koordinovat naše další kroky. Město Frýdlant by v takovém případě vložilo do společnosti městské nemovitosti areálu nemocnice. Společnost by tak vlastnila jak budovy, tak samotnou nemocnici s vybavením a zdravotnickým personálem,“ řekl starosta Frýdlantu Dan Ramzer.
Propojení nabízí záruku pro zajištění nepřetržité akutní péče
Stávající situace je nejenom pro obyvatele Frýdlantského výběžku, ale i pro zaměstnance tamní nemocnice, nepřehledná a nejistá. Navíc je velkou zátěží pro Zdravotnickou záchrannou službu Libereckého kraje (ZZS LK) a Krajskou nemocnici Liberec. Kraj od března posílil frýdlantské výjezdové skupiny ZZS LK, kvůli tomu, že v Nemocnici Frýdlant přestane od 1. dubna fungovat nepřetržitý provoz interní ambulance. Roční náklady (personální a režijní na auto) na rozšíření provozu posádky v režimu RZP (řidič, záchranář) na celých 24 hodin činí dle kalkulace částku 6 676 217 Kč, které vynakládá Liberecký kraj z vlastního rozpočtu.
„Naším cílem je nejenom zajistit odpovídající péči pro takřka 30 tisíc obyvatel regionu, ale také zlepšit spolupráci nemocnic. Rádi bychom v případě převzetí spolupracovali s městem Frýdlant,“ vysvětlil hejtman. Pokud by došlo k převzetí frýdlantské nemocnice Libereckým krajem, mohla by se na jejím provozu podílet Krajská nemocnice Liberec. „Toto propojení nabízí záruku pro zajištění nepřetržité akutní péče v základních oborech pro obyvatele Frýdlantského výběžku,“ konstatoval hejtman Martin Půta, který předpokládá, že by ve frýdlantské nemocnici měla zůstat zachována akutní a nepřetržitá chirurgická, interní, gynekologická a anesteziologická péče, ale i péče v oboru geriatrie, následné péče a dlouhodobé intenzivní péče.
Místopředseda představenstva a lékařský ředitel Krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš k tomu dodal: „Základem je ale stavět na místních kvalitních lékařích a ošetřovatelském personálu. Jsme si vědomi systémových problémů českého zdravotnictví, ale věříme, že společnými silami s frýdlantskými zdravotníky, kterým záleží na osudu frýdlantské nemocnice, vše zvládneme a mohli bychom prostřednictvím provozu tamní nemocnice pod křídly naší nemocnice uspokojit potřeby regionu a uklidnit zjitřenou situaci.”