Bc. Martin Půta

  • SLK
  • Liberecký kraj
  • hejtman
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,18. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

02.12.2019 16:47:00

Pořizovací a provozní náklady monitoringu by měl financovat stát

Pořizovací a provozní náklady monitoringu by měl financovat stát

Kraj a ministerstvo životního prostředí se shodly na způsobu měření vlivů polského hnědouhelného dolu Turów.

Rozšíření monitoringu a vznik pracovní skupiny pro řešení náhradních zdrojů vody. To je výsledek jednání hejtmana Martina Půty, radního pro životní prostředí Libereckého kraje Jiřího Löffelmanna, starosty obce Hrádek nad Nisou Josefa Horinky s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem.  

„Hlavním tématem naší schůzky byl monitoring. Česká republika zatím nemá příliš dokonalou monitorovací síť, která by měřila vliv polského hnědouhelného dolu Turów na obyvatele a území našeho státu,“ řekl po jednání hejtman Půta. „Domluvili jsme se proto na technickém rozsahu monitoringu. Sledována bude prašnost, hlučnost, pokles krajiny včetně vlivu n nemovitosti a stav podzemních vod. Představa kraje je, že pořizovací a provozní náklady monitoringu by měl financovat stát,“ doplnil hejtman.

„Náklady spojení s pořízením a provozem jsou odhadovány na téměř tři miliony korun. Veškerá měření by měla být známá v polovině příštího roku,“ řekl ministr Richard Brabec. 

Ministerstvo životního prostředí zvažuje, že o finance pro měření hluku požádá ministerstvo zdravotnictví. „Celkový monitoring je nutný, nelze se spoléhat na slova polské strany o tom, že rozšíření dolu nebude mít vliv například na stav podzemní vody,“ doplnil ministr Brabec. 

Výsledkem jednání je také vznik odborné vodohospodářské skupiny, jejímž úkolem bude hledat náhradní řešení pro zajištění vody na Frýdlantsku a Hrádecku. 

Ministerstvo životního prostředí významně pomáhá Libereckému kraji v postupu proti rozšiřování těžby v hnědouhelném dole Turów. Nedávno na mezistátní úrovni poslalo Polsku negativní stanovisko k záměru rozšiřování těžby. „Negativním stanoviskem, které jsme polské straně podali, rozhodně nic nekončí. Pokud budou v těžbě pokračovat, pak my budeme chtít vědět, zda a jaká mají náhradní řešení a jaké postupy budou volit,“ dodal ministr Brabec. 

Liberecký kraj nyní inicioval Petici za záchranu pitné vody v česko-polsko-německém pohraničí, na níž se podílí také obec Bílý Kostel nad Nisou, Černousy, Dětřichov, Frýdlant, Heřmanice, Hrádek nad Nisou, Chotyně, Chrastava, Kunratice, Višňová a organizace Greenpeace Česká republika. Petici lze podepsat elektronicky ZDE nebo ve všech výše uvedených obcích i ve vestibulu budovy Krajského úřadu Libereckého kraje. Po nasbírání první tisícovky podpisů lze petici zaslat Evropské komisi.


Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama