Statutární město Liberec v současné době řeší situaci okolo převodu podílů města v bytových domech. Ty byly pořízeny z dotací Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB). Kraj se proto rozhodl podpořit všechny obce v této situaci prostřednictvím zákonodárné iniciativy, která umožní bezúplatný převod nemovitého majetku a zároveň přináší důležitou úpravu ve věci odvodu daně z příjmu. Návrh novely projedná 8. září letošního roku rada kraje a poté v případě odsouhlasení i krajské zastupitelstvo.
Předkládaný návrh zákona je koncipován tak, aby obce získaly právo nakládat s majetkem nabytým s využitím státní dotace na výstavbu nájemních bytů i za cenu nižší než obvyklou, tedy bezplatně či za symbolickou cenu. Obce by na jeho základě měly zároveň nakládat s majetkem s „péčí řádného hospodáře“.
Dále Liberecký kraj a statutární město Liberec navrhují, aby byl od daně z příjmů osvobozen příjem nájemníků a členů bytových družstev z nabytí vlastnického práva od obce.
„Námi navrhovaná změna zákona povede k bezpečné cestě pro obce směrem k narovnání vlastnických vztahů, které vznikaly téměř před dvaceti lety, často právně složitě, a jež jsou podle mého názoru velice problematické a právně nejisté. Lidé byli tehdy při zajišťování klientů pro projekty družstevního bydlení ujišťováni, že získají pozemky bezúplatně a celých dvacet let tak žili v domnění, že je skutečně zadarmo dostanou. Nyní by mělo být vše jinak, existují zde mnohá právní rizika a daňová povinnost, což nepovažuji za správné. Stát by měl být schopen držet slovo. Pro návrh chci také získat podporu ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové,“ vysvětlil hejtman Martin Půta.
Aktuálně se v celé České republice problematika dotýká desítek tisíc lidí ve zhruba 23 tisících bytech. Ty vznikly v letech 2000–2007 částečně z dotací ze SFRB, jež činily zhruba 8 miliard korun. „Jen v Liberci je těchto bytů 1.150 v 10 bytových družstev. Město v nich má podíly zhruba mezi 25 % až 51 %. Schválení této novely zákona by nejen pro Liberec znamenalo zásadní zlom v nešťastném sporu kolem převodu bytů z města na družstva. Potom by totiž převod bytů nájemníky nestál ani korunu. Tato úprava současně odstraňuje jakoukoliv nejistotu a další zpochybňování vlastnických práv v budoucnu,“ dodal primátor statutárního města Liberec Jaroslav Zámečník.
„Tento problém se nedotýká jen Liberce a Jablonce nad Nisou, ale desítek dalších měst po celé republice. Proto věřím, že bude silná politická vůle i u českého parlamentu tento problém urychleně řešit a narovnat jednu právní bytovou křivdu. Nikdo jistě nechceme, aby po republice vznikaly další kauzy podobné tragické situaci klientů H-Systému,“ dodal hejtman Martin Půta.
„Velmi tuto aktivitu Liberce a Libereckého kraje vítám a podporuji. Starostky a starostové potřebují v dané věci právní jistotu, kterou jim tento návrh přináší. Problematika převodu družstevních podílů bytů vystavěných s pomocí státních dotací se týká desítek obcí a měst v české republice a především desítek tisíc lidí, kteří se takové výstavby zúčastnili. Návrh bezesporu také přispěje k podpoře bydlení a jeho dostupnosti,“ uzavřel František Lukl, předseda Svazu měst a obcí České republiky.
Aktivitu Libereckého kraje a statutárního města Liberec podporuje také předseda Sdružení místních samospráv České republiky Stanislav Polčák.