Rada města schválila ve středu 6. května partnerství města s finanční účastí 210 tis. Kč. Předkládaný projekt Masarykovy univerzity, Fakulty sportovních studií, Zdravotnické záchranné služby JmK,p.o., České resuscitační rady, Nadace Jistota Komerční banky a statutárního města Brna navrhuje zavedení programu, který by v první fázi znamenal výrazné posílení bezpečnosti občanů i návštěvníků města Brna vytvořením základní sítě míst se zaručenou okamžitou první pomocí a zajištěním základních životních funkcí.
„Magistrát města Brna má již několik let ve svých čtyřech budovách defibrilátor a rovněž disponuje vyškolenými pracovníky pro jeho použití. Tímto následným projektem chceme rozšířit počet míst a tím zvýšit bezpečnost občanů ve městě. Kde přesně budou místa s defibrilátory, o tom budeme ještě jednat,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka.
Charakteristika zařízení
Automatizovaný externí defibrilátor (AED):
je počítačově řízené zařízení, které je schopno analyzovat křivku EKG a laického zachránce vede v případě potřeby hlasovými a písemnými pokyny k provedení bezpečné defibrilace.
Defibrilace:
je odborný postup schopný zrušit významnou poruchu srdečního rytmu (fibrilaci komor) vedoucí k zástavě oběhu. Fibrilace komor je nejčastější kardiální příčina náhlé zástavy oběhu (NZO).
Včasná defibrilace:
je jedním z postupů neodkladné resuscitace, podstatně zvyšující její následnou úspěšnost. Pokud je provedena okamžitě po příhodě, udává se přežití až v 94 %. Provedení defibrilace za 5 minut po NZO znamená přežití v 50 % a za 12 minut po NZO už jen 25 %. Proto je velice důležité včasné provedení defibrilace!