Díky zatravnění a vysazení keřů a stromů v této oblasti získají Brňané další oblast pro rekreaci, relaxaci a sportovní vyžití.
Zakázku na úpravu 4,2 hektarů pozemků získala firma Šimek 96 s.r.o. Brno, která vše provede za cenu 1 173 812 korun.
Biocentrum Soutok se nachází na soutoku řek Svratky a Svitavy v jižní části města Brna v městské části Jih. Území je vymezeno od soutoku směrem proti proudu. Jeho hranice tvoří řeky Svratka a Svitava. Na jižní a severní části území jsou vzrostlé stromy, převážně vrby a topoly, ve střední části je obdělávaná orná půda.
Biocentrum Soutok je v platném územním plánu města Brna vymezeno jako biocentrum regionální, které propojuje regionální biokoridory Svratku a Svitavu. Projekt navrhuje rozdělení biocentra na dvě části – jižní a severní. Zemědělská půda ve střední části by měla zůstat zachovaná. V jižní části jsou zachovány stávající porosty, které by měly být doplněny další výsadbou. Porosty v severní části by také měly být zachovány, v jejich blízkosti je navrhována tůň. Obslužná komunikace k jižní části ostrova je navrhována kolem řeky Svitavy po okraji zemědělských pozemků.
„V oblasti bude vysazeno přes tři tisíce různých druhů stromů a okolo šesti set keřů. Smlouva předpokládá, že zmíněná firma dokončí práce už v listopadu letošního roku. Další dva roky pak bude o vysazenou trávu, stromy, keře a dřeviny pečovat,“ upozornil primátor Brna Roman Onderka.
Financování realizace Regionálního biocentra Soutok v Brně-Dolních Heršpicích je zajištěno ze schváleného rozpočtu Odboru životního prostředí na rok 2012.
Biocentra
Člověk svou činností intenzivně mění krajinu přibližně posledních 10 tisíc let. Kultivuje ji a vytváří mozaiku ploch, která dohromady dává skládanku jeho materiálních a estetických potřeb. Přispívá tak k různorodosti krajiny, zároveň tím však i nechtěně omezuje životní prostor některých druhů rostlin a živočichů. Volně žijící organismy, tedy hlavně rostliny a živočichové, potřebují svůj životní prostor, kde mohou růst, rozmnožovat se a migrovat z místa na místo.
Posledních dvacet let se tak u nás vytváří síť ÚSES - Územní Systém Ekologické Stability. Projektanti vytipovali místa, kde jsou životní podmínky pro volně žijící organismy optimální. Ta se nazývají biocentra.
Biocentra a biokoridory jsou budovány v místech, kde nejsou vhodné životní podmínky pro volně žijící organismy.
„Jedním ze známých brněnských biocenter je Biocentrum spojené s krajinářským parkem, který volně navazuje na nákupní a zábavní centrum Olympia. Vznikl tam prostor pro rekreační a sportovní aktivity, které nejsou v rozporu s principy utváření územních systémů ekologické stability. Část prostoru tu je věnována člověku a jeho potřebám a část přírodě. Dalším známým biocentrem, které Brno dokončilo před nedávnem je Biocentrum Cacovický ostrov,“ upozornil primátor Brna Roman Onderka.