Bc. Roman Onderka, MBA

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,87. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

18.07.2012 14:35:37

Díky biocentru Soutok získají Brňané další zelenou oblast pro relaxaci

Díky biocentru Soutok získají Brňané další zelenou oblast pro relaxaci

Primátor Brna Roman Onderka podporuje návrh na realizaci Regionálního biocentra Soutok v Brně-Dolních Heršpicích

Díky zatravnění a vysazení keřů a stromů v této oblasti získají Brňané další oblast pro rekreaci, relaxaci a sportovní vyžití. 

Zakázku na úpravu 4,2 hektarů pozemků získala firma Šimek 96 s.r.o. Brno, která vše provede za cenu 1 173 812 korun.

Biocentrum Soutok se nachází na soutoku řek Svratky a Svitavy v jižní části města Brna v městské části Jih. Území je vymezeno od soutoku směrem proti proudu. Jeho hranice tvoří řeky Svratka a Svitava. Na jižní a severní části území jsou vzrostlé stromy, převážně vrby a topoly, ve střední části je obdělávaná orná půda.

Biocentrum Soutok je v platném územním plánu města Brna vymezeno jako biocentrum regionální, které propojuje regionální biokoridory Svratku a Svitavu. Projekt navrhuje rozdělení biocentra na dvě části – jižní a severní. Zemědělská půda ve střední části by měla zůstat zachovaná. V jižní části jsou zachovány stávající porosty, které by měly být doplněny další výsadbou. Porosty v severní části by také měly být zachovány, v jejich blízkosti je navrhována tůň. Obslužná komunikace k jižní části ostrova je navrhována kolem řeky Svitavy po okraji zemědělských pozemků.

„V oblasti bude vysazeno přes tři tisíce různých druhů stromů a okolo šesti set keřů. Smlouva předpokládá, že zmíněná firma dokončí práce už v listopadu letošního roku. Další dva roky pak bude o vysazenou trávu, stromy, keře a dřeviny pečovat,“ upozornil primátor Brna Roman Onderka.

Financování realizace Regionálního biocentra Soutok v Brně-Dolních Heršpicích je zajištěno ze schváleného rozpočtu Odboru životního prostředí na rok 2012.

Biocentra
Člověk svou činností intenzivně mění krajinu přibližně posledních 10 tisíc let. Kultivuje ji a vytváří mozaiku ploch, která dohromady dává skládanku jeho materiálních a estetických potřeb. Přispívá tak k různorodosti krajiny, zároveň tím však i nechtěně omezuje životní prostor některých druhů rostlin a živočichů.  Volně žijící organismy, tedy hlavně rostliny a živočichové, potřebují svůj životní prostor, kde mohou růst, rozmnožovat se a migrovat z místa na místo.
Posledních dvacet let se tak u nás vytváří síť ÚSES - Územní Systém Ekologické Stability. Projektanti vytipovali místa, kde jsou životní podmínky pro volně žijící organismy optimální. Ta se nazývají biocentra.

Biocentra a biokoridory jsou budovány v místech, kde nejsou vhodné životní podmínky pro volně žijící organismy.


„Jedním ze známých brněnských biocenter je Biocentrum spojené s krajinářským parkem, který volně navazuje na nákupní a zábavní centrum Olympia. Vznikl tam prostor pro rekreační a sportovní aktivity, které nejsou v rozporu s principy utváření územních systémů ekologické stability. Část prostoru tu je věnována člověku a jeho potřebám a část přírodě. Dalším známým biocentrem, které Brno dokončilo před nedávnem je Biocentrum Cacovický ostrov,“ upozornil primátor Brna Roman Onderka.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama