„Nové exploratorium bude mít za cíl spojit poznatky z vědy, umění a astronomie a pomocí mutivizuálních médií a techniky je umět vysvětlit jak starší veřejnosti, tak také našim malým brněnským hvězdářům. Zájem veřejnosti o hvězdárnu je už v současnosti v Brně veliký, po krátké rekonstrukci bude nabídka ještě širší a poutavější,“ uvedl k blížící se transformaci hvězdárny primátor města Roman Onderka.
Hlavní ideou projektu „Přírodovědné exploratorium“ je transformovat Hvězdárnu a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně z „klasické“ ryze astronomické instituce v multivizuální centrum. Důraz bude i nadále kladen na popularizaci moderních vědeckých poznatků z astronomie, ale dojde i na další přírodovědné obory – fyziku, matematiku, geologii, chemii apod. Záměrem je vykročit ze stereotypu, hledat nové, nečekané, opomíjené či překvapivé formy přírodovědného vzdělávání a vytvořit prostor, ve kterém se věda stane vášní nejen těch, kteří ji tvoří, nýbrž všech obyvatel města.
Klíčovou aktivitou projektu „Přírodovědné exploratorium“ je rekonstrukce a dostavba objektu hvězdárny a planetária tak, aby vytvořily jeden funkční celek. Nově vytvořené prostory pro veřejnost budou vizuálně atraktivní a maximálně univerzální. Počítáme také se zvýšením efektivity a hospodárnosti celého provozu – součástí investice je nezbytné zateplení a kompletní bezbariérové přístupy. Neméně důležité je obohacení veřejného prostoru parku Kraví hory. Součástí projektu bude také změna celkové organizace práce, vizuální i mediální prezentace apod.
Celkové náklady na projekt dosahují výše 86 miliónů Kč, z toho 65 miliónů Kč přichází z fondů EU a 21 miliónů Kč vkládá statutární město Brno. Tento projekt je zařazen do Integrovaného plánu rozvoje města Brna II: oblast podpory: Zvýšení kvality poskytovaných služeb pro veřejnost a rozšíření občanské vybavenosti města, oblasti podpory: Rozvoj volnočasových aktivit celoměstského významu, aktivity: technické zhodnocení kulturně vzdělávacích zařízení celoměstského významu s cílem zlepšení kvality služeb.