Je to služba, která pomocí distanční hlasové a elektronické komunikace monitoruje uživatele v jeho bytě. Uživateli je tak poskytována odborná pomoc po celých 24 hodin 7 dní v týdnu.
„Cílem projektu je snížit zdravotní a sociální rizika starších osob a osob se zdravotním postižením. Hlavním přínosem této služby je zejména to, že pomáhá zdravotně postiženým lidem a seniorům ve vysokém věku prožít svůj život důstojně, podle jejich přání a v jejich vlastním přirozeném prostředí, doma,“ vysvětluje primátor Brna Roman Onderka.
Na projekt jsou vyčleněny peníze z dotací Regionálního operačního programu Jihovýchod.
Tísňová péče pro seniory a zdravotně postižené občany je služba pro okamžitý kontakt mezi člověkem v tísni a speciálním dispečinkem. Jedná se o službu v republice ojedinělou, při které jsou starší, nemocní, osamocení nebo postižení občané pomocí hlídacího monitorovacího systému napojeni nepřetržitě po celých 24 hodin na dispečink. Ten jim v případě potřeby zprostředkuje okamžitou pomoc - lékař, policie, plynaři, elektrikáři, hasiči.
Zařízení se skládá z řídící jednotky ASTV, telefonního přístroje Panasonic, bezdrátového tísňového tlačítka a prostorového čidla. Ústředna ASTV je vlastně mozkem celého systému, který zpracovává, vyhodnocuje a následně předává veškeré zprávy dispečinku. Telefonní přístroj má mimo všech základních funkcí schopnost komunikace v „hlasitém režimu“. Bezdrátovým tlačítkem, které nosí klient neustále u sebe, může aktivovat celý systém, a ten jej spojí pomocí hlasitého telefonu s dispečerem z kterékoliv části bytu, aniž by dotyčný musel k telefonu. Pokud je klient v dosahu telefonního aparátu, může dispečerovi nahlásit svůj problém. Například si při pádu a následném poranění přivolat lékaře. Nemusí se bát ani v ostatních místnostech, signál zařízení zachytí a předá jej na dispečink, kde podle přesných instrukcí operátor zajišťuje potřebnou odbornou pomoc.
Nadstandardní službu, kterou tento systém též nabízí je tzv. zabezpečovací systém, kdy klient může být hospitalizován, odjet k příbuzným nebo do lázní a toto zařízení hlídá jeho byt proti „nezvaným hostům“. Jednoduchým způsobem zařízení před odchodem zaktivuje a pokud se v době jeho nepřítomnosti v bytě objeví nezvaný návštěvník, zařízení toto ihned hlásí dispečerovi, který vysílá na místo městskou policii nebo Policii ČR.
Cílem projektu je omezení narůstajícího počtu rizik (zdravotního, sociálního, kriminálního charakteru), ohrožujících seniory v jejich domovech, zvýšení pocitu bezpečnosti vybrané skupiny lidí a tím zlepšení jejich psychického, následně i zdravotního stavu, snížení počtu žádostí o umístění v domovech důchodců a snížení počtu dlouhodobých hospitalizací.