jehož cílem je propojit vysokoškolské vzdělání s praxí, prohloubit spolupráci Masarykovy univerzity a města Brna a zároveň prohloubit spolupráci jednotlivých fakult Masarykovy univerzity a zvýšit sdílení poznatků mezi jejich studenty. Projekt běží ve spolupráci a za podpory města Brna a získal záštitu primátora města Brna i rektora Masarykovy univerzity.
Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhlo v pondělí 4. června 2012 od 17 hodin na Nové radnici v Brně. Členové vítězných týmů získali od města Brna diplom a od MU stipendium, ostatní účastníci pak certifikát o absolvování soutěže.
„Cílem projektu je využít potenciálu nadaných studentů pro tvorbu praktických studií, které budou zaměřeny na oblasti, jimž se věnuje Kancelář strategie města a Odbor životního prostředí Magistrátu města Brna, a budou tak využitelné pro potřeby města. Brno je městem studentů a byla by škoda je více nezapojit do řešení městských problémů. Vzdělaní mladí lidé nám mohou prospět novým, neotřelým pohledem na věc. A my jim zase nabízíme možnost uplatnit jejich vzdělání v praxi a získat zkušenosti, které mohou využít v zaměstnání ve státní či soukromé sféře,“ řekl primátor města Brna Roman Onderka.
Projekt MUNISS
Obsahem projektu je praktický výukový předmět pro studenty MU. Náplní předmětu byla tvorba studií na témata 1) identita města, 2) sběrné dvory, 3) městská aglomerace. Studie budou využitelné pro rozvoj města, ve kterém univerzita sídlí.
Předmět probíhal formou týmové práce. Celkem se vytvořilo 9 týmů po 9 studentech ze 7 fakult MU. Takto se vytvořily multidisciplinární týmy, což umožnilo širší a kvalitnější zpracování zadaných témat. 9 týmů zpracovávalo 3 témata (tj. na jedno téma 3 týmy). 3 různé zadané problémové oblasti tak byly zpracovány ve více variantách.
Z přihlášených studentů byli v říjnu a listopadu 2011 na základě dotazníků, motivačních dopisů a dalších metod vybráni vedoucí týmů a následně i ostatní členové. Tento vícestupňový výběr měl zajistit, aby se členy týmů stali z přihlášených studentů jen ti nejlepší a nejnadanější, schopní vytvořit výsledné hodnotné práce.
Celý předmět měl navíc pro zvýšení atraktivnosti z pohledu studentů formu soutěže a veřejné prezentace studií. Hotové práce studenti odevzdali 8. května 2012, následně proběhlo hodnocení odborníky z Magistrátu města Brna a Masarykovy univerzity.
Vítězné týmy
- Téma identita města (City Identity) nejlépe zpracoval tým pod vedením Kamila Pavlíčka. Dalšími členy týmu byli Dagmar Norková, Tomáš Zdvořilý, Martin Šolc, Martina Sklenářová, Vladimír Rak, Nela Armutidisová, Lukáš Búry a Lenka Ondrůjová.
- Nejlepší studii na téma sběrné dvory vytvořil tým v čele s Jakubem Adámkem. Dalšími členy týmu byli Eva Horová, Jana Paroulková, David Říha, Václav Janda, Martina Vaněčková, David Oškera a Tereza Hanusová.
- Jako nejlepší v kategorii aglomerace města Brna byla vybrána práce týmu Ivana Bielika. Dalšími členy týmu byli Jaromír Vojtaj, Martin Fabián, Dana Lennerová, Lukáš Martoš, Kateřina Gaňová, Pavel Mišove, Jakub Buček a Iveta Fabešová.
Přínosy
město Brno
- využití potenciálu a tvořivosti studentů ve prospěch města (Brno jako studentské město)
- získání 9 různých vypracovaných studií na zadané oblasti, které bude možno využít pro potřeby města
- spolupráce s největší univerzitou ve městě ve formě praktické a tvořivé práce
- možnost mediální prezentace spolupráce a celého projektu, a to i na mezinárodní úrovni (všechna řešení budou týmy odevzdávat i v anglické verzi)
- pilotní běh pro společný projekt finančně podpořený z EU (OPVK)
- naplňování strategického pilíře Věda, výzkum, inovace a vzdělávání
- využití potenciálu studentů při řešení městských problémů
- pozitivní propagace města
studenti
- učení se týmové spolupráci
- propojení znalostí z různých fakult a konfrontace mezi nimi
- možnost získání praxe při prakticky zaměřené práci během výuky
- u členů nejlepších týmů možnost referencí do životopisu v souvislosti se získanými cenami
univerzita
- vytvoření prostoru pro tvůrčí činnost studentů a využití jejich potenciálu
- prakticky zaměřená forma výuky
- efektivní využití stipendijních fondů fakult (stipendia za tvůrčí činnost pro členy tří nejlepších týmů)
- praktická spolupráce s veřejnou sférou (městem, kde univerzita sídlí) a v její prospěch