Bc. Roman Onderka, MBA

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,87. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

28.06.2014 14:11:00

Zlepšování kvality vody v přehradě pokračuje

Zlepšování kvality vody v přehradě pokračuje

Brněnský Metropolitan, červenec 2014

Minimálně pět let trvalo, než se voda v Brněnské přehradě stala vhodnou ke koupání. Pamatuji si mnoho těch, kteří před začátkem tohoto komplikovaného procesu nevěřili v účinnost souboru opatření směřujících k současnému stavu.

Nyní v létě jsou při příznivém počasí břehy nádrže obsypané lidmi. Mám radost, že je zde živo. Máme za sebou již dvě sezóny, aniž by koupající trápily sinice.

Situace se zhoršovala od konce minulého století – ve vodě znehodnocené sinicemi, jimž se daří v teplém počasí, se koupali jen ti nejotrlejší.

V roce 2009 zahájil správce toku Povodí Moravy první etapu čištění přehrady za 94 milionů korun. 84 milionů tvořila dotace Státního fondu životního prostředí za pomoci prostředků z Evropské unie, 4,6 milionu hradil Jihomoravský kraj a necelé dva miliony město Brno. Zbytek zaplatilo Povodí Moravy.

Loni začala druhá etapa projektu, která potrvá do roku 2017. Její náklady dosáhnou více než 40 milionů korun, přičemž město Brno na tuto akci poskytlo Povodí Moravy formou dotace šest milionů s postupným čerpáním do roku 2017. V loňském roce byly vyčerpány necelé dva miliony korun.

O jaká opatření jde? Aerační věže skryté pod hladinou provzdušňují vodu, zároveň nedaleko Veverské Bítýšky pracovníci Povodí Moravy podle potřeby a podle naměřených hodnot dávkují ze speciálních nádrží do Svratky síran železitý. Ten odbourává fosforečnany, které dříve sloužily jako živiny pro sinice, tedy mikroorganismy znemožňující lidem koupání v přehradě. Provádí se i monitoring kvality vody a sleduje se zdravotní stav vodních živočichů, případně se odstraňuje biomasa z hladiny.

Město se současně snaží zpestřovat prostředí kolem nádrže výsadbou zeleně, zkvalitňováním údržby plážových ploch nebo budováním venkovních hřišť, sociálních zařízení a veřejného osvětlení. Mně osobně zde však chybí víc outdoorových čili v přírodě umístěných zařízení, například posilovacích strojů.

Roman Onderka

primátor města Brna (ČSSD)

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama