„Úprava poplatku byla protiústavní, jednalo se o nepřiměřený zásah do petičního práva garantovaného Listinou základních práv a svobod, který omezoval právo občanů podílet se na správě věcí veřejných. Bylo zcela absurdní, aby občan musel nést vysokou poplatkovou povinnost za to, že státu ve svém volném čase pomáhá plnit úkoly, ke kterým je sám ze zákona povinen. Náš návrh zákona ke zrušení poplatku nyní stáhneme,“ vysvětluje situaci předkladatel novely pirátský poslanec a místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal.
Zpoplatnění jinak obecného institutu podnětu exkluzivně pro oblast veřejných zakázek částkou v hodnotě 10 tisíc korun se v roce 2016 v zákoně objevilo z iniciativy poslanců a nebylo součástí původního vládního návrhu zákona. „Pozměňovacímu návrhu z dílny poslanců ČSSD předcházel bezprecedentní lobbing ze strany pracovníků Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže,“ připomněl Pikal jednání o zákonu ve Sněmovně v předchozím složení.
Z důvodu protiústavnosti poplatku podal právě místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal již v dubnu tohoto roku návrh zákona na jeho zrušení. O poplatku přitom Ústavní soud rozhodoval už jednou, ale návrh protikorupční organizace Oživení zamítl z procesních důvodů.