Jako každoročně si tak Českolipané připomněli Masarykův odkaz. Ten ve svém vystoupení zmínila také starostka Romana Žatecká. „Je dobré se v každodenním běhu čas od času zastavit, srovnat si myšlenky a přemýšlet o tom, čím a jak žijeme, kudy a kam jdeme. My se na tomto místě před bustou T. G. Masaryka scházíme na den přesně každý rok a právě tato chvilka může být příležitostí poměřit v duchu své usilování v práci, v lokální politice i soukromém životě. Poslechnout si hlas z dějin, připomenout významnou osobnost naší minulosti. Historie není jen logickou laboratoří, je dějištěm našich citů a snah, poskytuje nám skutečné životní poučení. To řekl T. G. Masaryk. A tak budeme-li přemýšlet o smyslu každého našeho činu a naučíme-li se číst v historii, budeme realisty a nebudeme utopisty. Naše rozhodování má být podřízeno hledání toho, co je možné. A i když věci nemožné se někomu jeví jako výzvy, nutno říci, že mají smysl, jen když máme dost argumentů a sil jít za hranice nemožného,“ uvedla mimo jiné starostka a Českolipany vyzvala, abychom se před bustou T. G. Masaryka zastavili nejenom 7. března, ale při každé cestě kolem – a v duchu se sami sebe ptali – Jdu tím správným směrem?
„Já osobně tudy chodím dennodenně, každý den beru za kliku této historické budovy a každý den se sama sebe ptám, zda můj směr je ten správný. Jeho správnost vidím hlavně v tom, že v duchu masarykovského realizmu budeme dál věci veřejné posouvat cílevědomě kupředu. Aby v České Lípě byla stále pro lidi práce, kvalitní školy, jistota sociální i zdravotní péče, pestré kulturní a sportovní vyžití, čisté a bezpečné ulice, dostatek zeleně i parkovišť. Prostě všechno to, proč v jednadvacátém století žít v našem městě,“ dodala na závěr Romana Žatecká.
Na veřejné setkání, kde zazněla také oblíbená Masarykova písnička Ach synku, synku, navázala v českolipském vlastivědném muzeu vernisáž výstavy v Maštálkově síni - „Dialog o České Lípě“ k poctě 85. narozenin Zdeňka Pokorného. Čestného občana a bývalého českolipského starosty, který svým osobitým přístupem přispěl k rozvoji České Lípy, kde tento bývalý středoškolský pedagog, jak sám během vernisáže prozradil, žije přesně 60 let. V tomto městě si po svém příchodu v roce 1957 našel i svoji osudovou lásku a v posledních letech mu věnuje také řadu úvah ve svých knihách. Česká Lípa je častým předmětem i jeho přednášek a fotografií.
Sama výstava, připomínající i letošní 680. výročí první písemné zmínky o České Lípě, je další v řadě muzejních akcí hledajících odpověď na otázku - jaká je Česká Lípa, co přinesla minulost a co čas zase odnesl. Jakou má dějinnou tvář a zda není jen tuctovým sídelním celkem. Inspirací a částečně průvodcem vystavených dokumentů a fotografií, jak zdůraznil historik Ladislav Smejkal, se stala právě kniha Zdeňka Pokorného „O České Lípě důvěrně“. Kniha je autorovým vyznáním, kritickým zamyšlením a klade otázky o minulosti a přítomnosti. A tak vystavené snímky klasické i nové a různá poznání vedou návštěvníka k přemýšlení o vývoji a proměnách města, v němž vyrostly už nesčetné generace. Výstava, kde jsou k vidění proměny řeky Ploučnice, Unionky, hradu a dalších místa a staveb, potrvá v Maštálkově síni až do 17. dubna a rozhodně stojí za návštěvu.