Reakci náměstka Šindeláře, vyhrožujícího právními kroky, považují Piráti za absurdní a ohrožující zákonem dané právo zastupitele pokládat otázky vedení města a představitelům městských firem. Jak dodává Pavel Šrámek, předseda plzeňských Pirátů: „Oceňuji, že pan náměstek Šindelář sleduje naše tiskové konference a přišel na Zastupitelstvo města Plzně s připravenou odpovědí na otázku z naší tiskové konference, i když by mohl podle zákona počkat 30 dní. Pravda, nezdvořile nečekal na její oficiální položení a hned začal s odpovědí. Budiž, je to mladý a snaživý náměstek.”
Otevřené informování veřejnosti patří k pilířům Pirátského programu. Nad reakcí vedení se pozastavuje i Pavel Bosák, předseda zastupitelského klubu Pirátů: „Mně to připadá, že je to snaha umlčet opozici nějakými právními výhrůžkami. Nenecháme omezovat naši svobodu projevu a právo vykonávat takovou politickou práci, jakou od nás občané očekávají.“
Piráti také usilovali o možnost kontrolovat práci nového vedení v dozorčích radách městských firem, nicméně koalice si vše podržela. „Nepustili nás do dozorčí rady a diví se, že se ptáme na informace, ke kterým nemáme přístup. Politika je věc veřejná, proto se ptáme veřejně,“ glosuje situaci Pavel Bosák.
V zájmu teplárny i vedení města mělo být otevřené a poctivé informování veřejnosti k předejití různých fám. Snahou Pirátů bylo tyto fámy rozptýlit, což se díky jejich činnosti povedlo.