„Vážíme si toho, že si pan Dzurilla udělal čas a měl zájem s námi téma digitalizace znovu důkladně konzultovat, zejména pak další fáze, které budou po schválení koncepce vládou následovat. Máme skupinu expertů, a to jak na úrovni poslanců, tak i oborových specialistů, které chceme uplatnit. Proto oceňujeme příslib pana Dzurilly k účasti v orgánech RVIS, jakmile budou vládou oficiálně zřízeny,” uvedl Ivan Bartoš.
Piráti už před setkáním obdrželi dokumenty, které shrnují projekt Digitální Česko. Ten je rozdělen do tří oblastí: Česko v digitální Evropě se obrací směrem k EU a jejím cílem je aktivní role ČR při vytváření digitálně přívětivé legislativy EU; Informační koncepce ČR má zlepšit přístup občanů k on-line službám či zefektivnit práci zaměstnanců veřejné správy; Koncepce Společnosti 4.0 se věnuje vědě, výzkumu, inovacím, vzdělávání a dalším klíčovým aspektům pro přechod na digitalizovanou ekonomiku.
„Dokumenty předložené vládě, které jsme prostudovali, jsou vypracované odborně a přehledně. Vzhledem k tomu, že v ČR existuje mnoho tlustých koncepcí a nejen v digitalizaci „skutek utek“, věnovali jsme značnou část jednání plánům realizace a roli jednotlivých ministerstev. Je třeba mít jasný harmonogram zavádění změn a jasné rozdělení pravomocí celého projektu Digitální Česko, jeho tří podoblastí i dílčích úkolů. Piráti, kterým je velmi blízká oblast otevřeného softwaru, se proto po dohodě s vládním zmocněncem zaměří na vypracování plánu pro využití opensource softwaru ve veřejné správě,“ uvedl Ondřej Profant, který je předsedou sněmovního Podvýboru pro e-Government.
Piráti nyní čekají na vypořádání připomínek k dokumentům a na následné jednání vlády. Ta má celou koncepci schválit začátkem září.