„Stále vysoký počet případů domácího násilí v hlavním městě se daří odhalovat hlavně s ohledem na dobrou spolupráci s Policií ČR a dalšími orgány. Po třech letech výrazného nárůstu domácího násilí se situace v hlavním městě začíná stabilizovat, o čemž svědčí to, že za první pololetí tohoto roku byl zaznamenán stejný počet případů, jako tomu bylo v minulém roce,“ uvedl radní pro sociální politiku Daniel Hodek s tím, že pracovníci Intervenčního centra se setkávají s nejrůznějšími případy.
Jako je případ muže (55 let), který se na Intervenční centrum Praha obrátil se žádostí o pomoc po třicetiletém svízelném soužití s manželkou. „Poté co se jim narodily dvě dcery, se žena velmi změnila, začala mu vyčítat, že nevydělává dost peněz, že je k ničemu a podobně,“ líčila vedoucí Intervenčního centra Praha Barbora Holušová. Žena začala chodit domů opilá a posilněná alkoholem intenzitu svých výčitek vůči manželovi stupňovala. Nepomohlo ani vysvětlování ani domlouvání ze strany klienta. Druhý den se manželka vždy omlouvala, že si nic nepamatuje. „Postupem času došlo i na fyzické napadání, začalo to strkáním, poté se přidaly i facky a kopance. Klient chtěl za každou cenu udržet rodinu pohromadě, hlavně kvůli dětem, proto věc nikdy neohlásil. A nechtěl se ani rozvést, i přesto že ho k tomu nabádal jeho nejlepší kamarád, který o situaci zčásti věděl,“ doplnila Holušová s tím, že klient se o tom styděl s kýmkoliv mluvit, myslel si, že si za to může sám, což mu manželka neustále opakovala.
Nyní, když už obě dcery začaly žít vlastní život a odstěhovaly se, muž se rozhodl svou životní situaci řešit a přišel se poradit do Intervenčního centra. Po poradě nahlásil vše na místní oddělení policie, která využila své pravomoci a manželku z bytu na 10 dní vykázala. „My jsme mu pomohli připravit a podat návrh na předběžné opatření na ochranu před domácím násilím, kterým se vykázání prodloužilo o další měsíc. Ve spolupráci s naší právničkou si připravil i návrh na rozvod. Nyní čeká na to, až proběhne soud ohledně rozvodu, a dochází k našemu psychologovi,“ dodala Holušová.
Podle ní hraje velkou roli dlouhodobost a intenzita násilí ve vztahu a to, kdy se oběť rozhodne situaci řešit. „Čím kratší dobu setrvá člověk v násilném vztahu, tím lépe se může s následky vyrovnat, i když to není nikdy jednoduché,“ uzavřela Holušová.