24. června 2014 Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) je od svého vzniku nekompromisním kritikem stavu politiky v českém státě. Jasně a otevřeně deklarujeme svoje názory na mravní stav české parlamentní politiky. Od samého počátku své existence hlásáme, pro někoho směšný a překonaný názor, že politika je služba státu a nikdo by z ní neměl zbohatnout.
Je samozřejmé, že nikdo nebude zasedat v parlamentu, senátu, krajském či obecním zastupitelstvu zadarmo, ale aby někdo z politiky nestoudně zbohatl a ještě k tomu využil nedostatečnou legislativu, tak to odmítáme. A navíc v době, kdy republika má 600 tisíc nezaměstnaných, ekonomika stagnuje a občané slyší od vlády o nutnosti šetřit. Jenže se šetří na sociálních výdajích, snižují se náklady na léčebné úkony a důchodcům se přidávají almužny za jejich celoživotní poctivou práci.
Předseda DSSS Tomáš Vandas ostře reagoval na zpupné přiznání předsedy socialistů Sobotky, že si z poslaneckých náhrad našetřil na byt. Z poslaneckých náhrad, které stát (z daní zaměstnanců) poskytuje poslancům na jejich činnost, si pan socialista pořídil luxusní byt. Ale na to určitě poslanecké náhrady nejsou. Předseda Vandas proto podal trestní oznámení na premiéra Sobotku a policie oznámení „překvapivě“ odložila. Avšak trestní oznámení na vlastence za projevy či nošení „zakázaných“ symbolů policie neodkládá, ba naopak, iniciativně koná.
Takový výsledek ale nikoho určitě nepřekvapí, protože zde se činy mocných zametají pod koberec a je lhostejno, jestli jsou z tábora tzv. pravicového či levicového. I když se státní reprezentace ohání slovy, že se musíme přiblížit západním standardům, tak těmto standardům se přibližujeme pouze v oblasti zločinnosti, drog a množstvím přistěhovalců. Rozhodně se situace neřešila tak radikálně jako v Anglii před několika lety. Tam se provalilo, že někteří poslanci si nechávali proplácet takové položky, jako jsou pornografické filmy, jídlo pro psíka či zavlažování tenisového kursu. Oblíbenou malou domů bylo také to, že si nechávali poslanci proplácet drahé hypotéky, aby byty posléze prodávali se ziskem na trhu. A ještě nemuseli z výnosu platit daň. Největší ranou pro mnohé britské zákonodárce byl fakt, že pro ně už nemohou pracovat jejich manželky a další rodinní příslušníci. Poslanci, kteří dojíždějí do práce méně než 60 minut, nemají mít nárok za jakoukoliv náhradu za bydlení v Londýně. Změna vychází z toho, že hodinová doba odpovídá tomu, že stejně tak musí do práce denně dojíždět statisíce lidí. Výdaje za vlak či autobus by si poslanci platili sami.
Výsledkem těchto kauz byla výše uvedená reforma a ještě poslanci museli neoprávněně nabyté náhrady vrátit. Jedna vypečená poslanecká rodinka musela vrátit sto tisíc liber. Lídři obou hlavních politických stran slíbili tvrdý postih všech, kdož státní peníze zneužívali. Ono by se dalo říci rozkrádali. Část z nich se musela zavázat, že v příštích volbách nebude již kandidovat.
V obou zemích je parlamentní demokracie. Jenže v ostrovním státě asi funguje trochu jinak. Také jsou tam skandály, zneužívání moci jako u nás. Podstatný rozdíl je ale v řešení. Žádné sobotkovské přiznání bez trestu, ale vyšetřování, padni komu padni.
Jsem přesvědčen, že premiér Sobotka si ani neuvědomuje, že udělal něco špatně. On a mnoho dalších socialistických a pravicových souputníků nikdy nepracovali, nechodili do práce a znají jen parlamentní povalování, dennodenní žvanírnu a zákulisní kšefty. A tito lidé nám vládnou.
Prohnilost české parlamentní politiky prostupuje celým politickým spektrem – od vládních stran až po strany tzv. opoziční. Nic na tom nezmění uměle vytvořené politické strany, které fungují spíše jako firmy. Oni nemají ideu, oni mají podnikatelský záměr. A odtud se reformovat politický systém nedá. Pokud bude policie odkládat trestní oznámení na premiéra, že si neoprávněně za daně spoluobčanů pořídil byt, tak se nic v této zemi nezmění.
Jiří Štěpánek, výkonný místopředseda DSSS