Sympatické bylo, že mnozí zákonodárci se dostavili v krojích. Rozličnost krojů vyjadřovala různost moravských oblastí – hanácký kroj Radek Vondráček (replika kroje dlouholetého poslance Moravského sněmu i Říšské rady Františka Skopalíka, 1822-91), slovácký kroj Lucie Šafránková a z Valticka Miroslav Janulík (ANO). Radek Vondráček ohlásil, že podá návrh zákona o zemských znacích a vlajkách, jenž připravil Zdeněk Koudelka, a vyzval poslance z Moravy k jeho podpisu jako spolunavrhovatelů.
Řada účastníků měla poprvé možnost prohlédnout si osobně sněmovní sál Moravského zemského sněmu na Joštově ulici v Brně, který dnes slouží pro jednání pléna Ústavního soudu. Smutné je, že Ústavní soud si nevzpomněl na výročí země, jejíž majetek užívá, například vyvěšením moravské vlajky. Snad přijde den, kdy se budova Moravského zemského sněmu vrátí svému původnímu poslání – zákonodárnému sboru moravskému. Po ukončení zasedání se účastníci přesunuli do budovy Zemského domu, nyní sídla Jihomoravského kraje, kde byly přijati hejtmanem Janem Grolichem (KDU-ČSL).
Deklarace moravských zákonodárců
Přítomní zákonodárci jednomyslně aklamací povstáním přijali deklaraci zákonodárců zvolených na historickém území Moravy k 1 200 letům první písemné zmínky o Moravanech. Autorem deklarace byl Zdeněk Koudelka. Tuto deklaraci stvrdili svým podpisem spolu s přítomnými hosty a představiteli veřejného života: "My, poslanci, senátoři a další představitelé veřejného života, při příležitosti výročí 1 200 let první zmínky o Moravanech, prohlašujeme, že jsme si vědomi historického dědictví Velké Moravy i tradic státnosti zemí Koruny české, kde vždy Morava spolu s Čechami tvořila základ společné státnosti. Znát historii vlastní země je základem dobrého vztahu občana ke státu, v němž žije. Současnost vyrůstá z minulosti a směřuje do budoucnosti. Toto máme na paměti i vůči dobrým tradicím vážícím se k Moravě a jejím dějinám.".