Dr. Libor Rouček

Bývalý europoslanec
  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,84. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

13.09.2013 9:02:11

Posun ve vztazích Evropské unie k Bělorusku

 Posun ve vztazích Evropské unie k Bělorusku

ŠTRASBURK, 13. září 2013 - Plénum Evropského parlamentu včera odpoledne odhlasovalo zprávu litevského europoslance Justase Paleckise obsahující doporučení Evropským institucím v oblasti politiky vůči Bělorusku.

Tato doporučení analyzují současnou situaci v Bělorusku a navrhují kroky budoucí politické strategie. Nejdiskutovanějšími z nich je omezení vízových bariér ze strany EU, političtí vězni a přetrvávající účinnost trestu smrti.

"Doporučení kolegy Paleckise vůči Bělorusku jsou dle mého názoru významným příspěvkem litevského předsednictví k posílení evropské politiky východním směrem. Bělorusko není pro Evropskou unii ztracené, i když situace v oblasti lidských práv v zemi zůstává nadále politováníhodná a zbývá odstranit mnoho překážek stojících v cestě svobodě vyjadřování či shromažďování a existence demokratické opozice. Tlačit Bělorusko do izolace by bylo kontraproduktivní," uvedl po včerejším hlasování europoslanec Vojtěch Mynář, člen parlamentní Delegace pro vztahy s Běloruskem. Vyjádřil však lítost nad tím, že se Evropský parlament nebyl schopen podobného kompromisu dopracovat dříve.

"Velmi užitečným shledávám námět na jednostranné ulehčení vízového styku s Běloruskem ze strany EU a odstranění současných bariér. To uvítají především mladí lidé, kteří si přejí cestovat a studovat v zahraničí. Na druhou stranu je třeba stále důsledně kontrolovat dodržování lidských práv, svobody slova a tisku, i průběh demokratických reforem, především v posilování nezávislosti justice," doplňuje Libor Rouček, europoslanec a místopředseda Skupiny S&D. Posun v této oblasti musí být také podmínkou pro další podporu v rámci evropského nástroje sousedství a partnerství, ze kterého byly podpořeny projekty příhraniční spolupráce s běloruskými sousedy.

"Na schválení Doporučení by měla navazovat návštěva naší Delegace v Minsku do konce tohoto roku. Jen tak se Bělorusko bude moci v budoucnu stát součástí aktivit evropských institucí. Věřím, že listopadový summit Východního partnerství ve Vilniusu se v tomto směru zapíše do dějin jako zlomový," uvedl závěrem Mynář.

Delegace ČSSD v Evropském parlamentu 

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama