A to je minimálně eticky problém. Europoslanci – nejen čeští – to považují za střet zájmů a ostudu. I proto vznikla speciální pracovní skupina, která nyní intenzivně pracuje na zpřísnění pravidel pro majetková přiznání. „Ladíme detaily. Nová pravidla by měla být hotová a schválená do konce roku,“ popsal po včerejší schůzi skupiny český europoslanec Libor Rouček (ČSSD).
Čím konkrétně se oba občanští demokraté provinili? Nepřiznali akcie, i když seděli ve výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin. „V době, kdy pan Cabrnoch výboru předsedal, jsme rozhodovali například o přeshraniční zdravotní péči, kde hrály roli elektronické zdravotní knížky. Je to jasný konflikt zájmů,“ popsal Rouček.
Střetu zájmů si všiml i zpravidla dobře informovaný bruselský týdeník European Voice. „Kontroverzní držení akcií dvou českých europoslanců zpochybnilo současná pravidla pro majetková přiznání,“ napsal. Zpřísnění pravidel se v parlamentu chystá už několik měsíců, aktuální prohřešek Čechů však proces urychlí. „Nový kodex jasně ustanoví, že takové zájmy musí europoslanci deklarovat. A pokud ne, dojde na sankce,“ sdělila britská europoslankyně Diana Wallis.
Miroslav Ouzký nařčení odmítá. „Podle stávajících pravidel se nikdo z nás neprovinil. Při nástupu do Evropského parlamentu jsem uvedl, že jsem byl jednatelem společnosti IZIP,“ říká. Na jednáních, která se týkala zdravotnictví, prý uváděl, že je majitelem akcií soukromé firmy, která provozuje elektronické knížky.
Podle European Voice však Ouzký ani Cabrnoch v parlamentu nic takového neuvedli. „Měli to přiznat,“ citoval týdeník německou poslankyni Dagmar Roth-Behrendt.
Už jednou se kvůli českému europoslanci měnil kodex – kvůli Janě Bobošíkové, která zaměstnávala manžela, dnes platí, že europoslanci nesmějí zaměstnávat příbuzné.
» Pokračování na str. A2
Čeští europoslanci: střet zájmů a ostuda kvůli IZIP
» Pokračování ze str. 1
Časopis European Voice svým čtenářům popsal také vývoj celé kauzy IZIP v Česku: že europoslanci (a další spolumajitelé firmy IZIP) převedli všechny její akcie do nově založené švýcarské firmy s neznámým majitelem. A to pár dní před jejich plánovaným prodejem Všeobecné zdravotní pojišťovně.
„Transakce podnítila v Česku hlasy, aby se to začalo vyšetřovat,“ napsal Voice.
Ani jednomu z občanských demokratů podle informací MF DNES však žádné sankce nehrozí. Už proto, že nynější pravidla přiznávání majetku v Evropském parlamentu jsou vágní. Někteří europoslanci však mluví o konfliktu s morálkou. „Úplná transparentnost je ale povinností každého,“ řekl nizozemský europoslanec Jan Eppink. Jemu i dalším kritikům nejvíc vadí, že se Ouzký a Cabrnoch účastnili debat týkajících se směrnic o mezinárodní zdravotní péči, ve kterých se mluvilo i o elektronických zdravotních knížkách. ODS dává od problému ruce pryč. „Je to jejich osobní věc,“ řekl europoslanec Jan Zahradil.
Libor Rouček z ČSSD oba kolegy naopak už koncem října vyzval, aby zveřejnili všechny své vazby na firmu IZIP. „A pokud nejsou schopni či ochotni své aktivity uspokojivě vysvětlit, bylo by na místě, aby zvážili vrácení svých poslaneckých mandátů. Nejde pouze o ostudu ODS, ale celé České republiky,“ prohlásil Rouček.
IZIP bude opět žhavé téma i v Česku. Brzy má být hotová hloubková analýza majetkové struktury firmy. Auditem se bude v pondělí zabývat správní rada VZP. Pojišťovně se krátí lhůta na závaznou koupi akcií. A když od obchodu odstoupí, hrozí Česku arbitráž.
***
FAKTA Europoslanci a IZIP
* Europoslanci Milan Cabrnoch (vlevo) a Miroslav Ouzký (ODS) stáli u zrodu elektronických zdravotních knížek IZIP. * Vlastnili část akcií, které však letos převedli na švýcarskou firmu s nejasným majitelem. * V loňském majetkovém přiznání v Evropském parlamentu akcie nepřiznali. Udělat to měli, neboť působili ve výboru pro zdraví.
„Nový kodex jasně určí, že takovéto zájmy musí europoslanci deklarovat. Pokud by to v plném rozsahu neudělali, došlo by na sankce.“ Diana Wallis britská europoslankyně.
Zdroj: Mladá fronta DNES, autorka Tereza Strnadová