Pro zrušení kontrol na hranicích těchto zemí s ostatními státy Unie se vyslovila drtivá většina 487 europoslanců. Ve čtvrtek budou v Lucemburku o možném rozšíření Schengenu o Bulhars ko a Rumunsko jednat ministři vnitra EU.K přijetí obou zemí do systému je ale potřebná jednomyslnost. Proti členství Bulharska a Rumunska v Schengenu se ale staví Německo a Francie. Důvodem jsou rozbujelá korupce a nevýkonné soudnictví, se kterými Sofie i Bukurešť stále bojují.
Místopředseda Evropského parlamentu za ČSSD Libor Rouček ve Světě o jedné připomněl, že parlament dal jasnou většinou na vědomí, že Rumunsko i Bulharsko jsou připraveny. „Neexistuje zde žádná překážka pro plnohodnotné členství. Pokud mají některé země výhrady, tak se proti nim stavíme, protože důkladné kontroly neshledaly nic, co by přijetí obou zemí bránilo. Samozřejmě, že i nadále po vstupu těchto států bude třeba situaci jak v těchto dvou zemích, ale i na řecko–turecké hranici sledovat. Protože jsme si vědomi, že hranice s Černým mořem a Blízkým východem je velmi citlivá,“ poznamenal Rouček.
EK odrazuje Dánsko od obnovení celních kontrol na hranicíchKontroly na hranicích připouští také NěmeckoSchengen se 'nezavře, pouze budou rozšířena pravidla'Ministři vnitra EU se sejdou na mimořádném jednání kvůli reformě SchengenuEuroposlanci prodiskutují návrhy EK na úpravy schengenského prostoru.
Zdroj: Český rozhlas, autoři: Pavel Novák,Martin Křížek,Milan Kopp.