"Chorvatsko je téměř na konci své cesty k získání členství v Evropské unii a evropští sociální demokraté blahopřejí Chorvatsku a jeho občanům k tomuto historickému úspěchu.
„Zbývá pouze dokončit ratifikaci přístupové dohody v posledních dvou státech. Kromě toho by nemělo dojít k dalšímu prodlení: Chorvatsko splnilo své závazky vytyčené v přístupových jednáních včetně deseti priorit požadovaných Evropskou komisí. Jedná se o vyspělý demokratický stát s fungující sociálně-tržní ekonomikou, který je připraven plně obstát v povinnostech plynoucích ze členství v EU.
"Nicméně by Chorvatsko nemělo vnímat 1. červenec jako konec tohoto procesu, ale spíše jako začátek nové éry, která přinese zodpovědnost, nové výzvy a příležitosti. Znamená šanci pro další zlepšování právního státu, kvality veřejné správy a to vše ve prospěch chorvatských občanů. Podněty však musejí vycházet ze samotného Chorvatska.
„Z pozice členského státu se bude také Chorvatsko podílet na budoucnosti EU jako celku. Především vzhledem ke své zeměpisné poloze a zkušenostem ze své nedávné historie může Chorvatsko – a také by mělo – hrát aktivní roli v posilování politiky rozšiřování EU v zemích západního Balkánu.
„Plně věřím, že členství Chorvatska v EU povede k posílení, zabezpečení a prosperitě jak této země, tak celé Evropské unie. Přibližuje nás opět o další krok k vizi sjednoceného a stabilního kontinentu.“
K Černé hoře
"Černá hora je v každém případě na správné cestě. Musí však pokračovat aktivně v procesu reforem.
„Předně, by měla zvýšit své úsilí o konsolidaci nezávislého a výkonného soudnictví, rozšířit boj proti korupci, vytvořit apolitickou a výkonnou státní správu, a rozptýlit veškeré pochybnosti o zaručení svobody slova v médiích.“
Maria Eleni Koppa, stínová zpravodajka pro Srbsko se vyjádřila následovně:
„Jednoznačně podporujeme budoucnost Srbska a všech zemí západního Balkánu uvnitř EU. Věříme, že je stále možné uzavřít dohodu s Kosovem, aby mohla Evropská komise v červnu rozhodnout o zahájení vyjednávání se Srbskem. Blahopřejeme vysoké představitelce EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku k její roli zprostředkovatelky a podporujeme ji v pokračování jejího úsilí o dosažení udržitelného a trvalého výsledku, který bude akceptovatelný pro všechny strany. Díky tomu vzniká v této oblasti příležitost pro skutečné usmíření. Žádáme všechny zúčastněné strany o konstruktivní přístup k vyjednávání a o investování do jejich společné budoucnosti v EU.“
K otázce Turecka uvedl Libor Rouček, místopředseda Skupiny S&D zodpovědný za politiku rozšiřování toto:
„Jedná se velkou příležitost k prolomení vztahů mezi EU a Tureckem, ke kterému přispělo příznivé jednání Komise a také nová francouzská vláda. EU by měla využít této příležitosti a znovu otevřít vyjednávání, především o kapitolách 23 a 24, které se týkají soudního systému a lidských práv. To byl pomohlo Turecku v posílení právního státu včetně stability a demokracie v zemi a v celém regionu. Dále by se mělo znovu začít diskutovat o záležitostech energetiky.
„Mimo jiné musí turečtí představitelé pokračovat v urychlování reforem, aby bylo Turecko schopné splnit Kodaňská kritéria. Z tohoto pohledu bude nová turecká ústava velmi důležitá jak pro demokratickou budoucnost Turecka, tak i pro jeho místo v Evropě. Doufám, že ústavní proces zkonsoliduje demokratické základy jednotného a sekulárního tureckého státu.“
Raimon Obiols, stínový zpravodaj pro Turecko dodal:
“Bereme-li v potaz fakt, že uzavřené smlouvy musí být respektovány, přikláníme se proto k zahájení vyjednávání a otevření nové kapitoly. Zároveň podporujeme agendu komisaře Füleho a vítáme iniciativu, která pozitivně ovlivňuje proces vyjednávání.”
Zdroj: http://www.socialistsanddemocrats.eu, 17.4.2013