"V mobilní komunikaci jsme se před lety dočkali roamingového eurotarifu, jehož dopady pociťují všichni spotřebitelé," říká Kožušník. "Poměrně úzká skupina lidí volá v zahraničí levněji, což je pozitivní, ale ceny za vnitrostátní hovory šly nahoru, a to se dotýká všech. Doufám, ze tato iniciativa Komise nepovede ke zřízení euroúčtu, který by mohl mít podobné dopady, jako eurotarif u roamingu."
Podle Edvarda Kožušníka navíc plán komise přichází hodinu po dvanácté. "V době, kdy v některých členských státech v důsledku dluhové krize klesla důvěra v bankovní instituce, působí tato iniciativa, jejíž cíl je vedle "blaha" občanů také zvýšení likvidity bank, jako sci-fi, zvláště když účinky se dostaví až v řádu několika let," říká europoslanec.
Podle představ Evropské komise by mělo být otevření "euroúčtu" nejen cenově dostupné, ale i možné v jakémkoli členském státě, což má podpořit jednotný vnitřní trh se službami. I tady ale podle Edvarda Kožušníka míří komisař Barnier mimo. "Současný problém občanů usídlených v jiných členských státech není ten, že by nebylo možné si zřídit běžný účet, ale v tom, ze řada bank nedokáže poskytovat své služby v jiném jazyce než je národní jazyk sídla příslušné banky. Což je pro řadu cizinců obtížně překonatelná bariéra," dodává Edvard Kožušník.
Edvard Kožušník, poslanec EP