V posledních měsících se náš jihočeský kraj dostává do centra pozornosti a to především díky uchazečům v tendru, kteří slibují téměř modré z nebe. Všiml jsem si a je také moc zajímavé, že to, co slíbí jeden, hned slíbí i druhý. Za čas ale zjišťuji, že druhý ze slibu couvá, když zjistí, co to vlastně slíbil a chvá se podobně jako král v Pyšné princezně, natáčené také zde, v jižních Čechách na zámku Hluboká. V tomto případě ale nemluvím o faktu, který nás Jihočechy zajímá především, a kterým je bezpečnost jaderné elektrárny, ale o zaměstnanosti při případné dostavbě. Otázka zaměstnanosti je klíčová již nyní a pokud je pravda o tom, kolik pracovních míst by do konce roku mělo ještě v regionu ubýt, pak otázka zajištění pracovních míst nabude na výrazně větší vážnosti.
Především se přikláním k názoru: Pokud uchazeč o vitězstvíí v tendru není schopen nebo ochoten zajistit pracovní přiležitosti pro obyvatele kraje, pak jeho nabídka neni nejlepším řešením! A to i v případě, že je jak-koliv přijatelná z politického hlediska. Strategická uvažování o směrech rozvoje vnější politiky státu nesmějí zastínit denní problémy obyčejných lidí našeho kraje. Pro nás není absolutně důležíté (upřímně řečeno, je nám to celkem jedno), kolik pracovních míst vznikne např. v USA, pokud Westinghouse zvitězí v tendru na dostavbu JE Temelin. Velvyslanec USA v ČR Norman Eisen vloni totiž řekl, že vitězství přispěje k vytvoření 9 tisíc pracovních míst ve státech a podobně mluvil také jeden z jeho šéfu – Mike Kirst. Ten také před nedávnem prohlasil, že zatím se může jednat o lokalizaci jenom 40 % zákázky, příčemž v celkovém objemu zákázky stavební práce číní 30 % a zbylých 60 % zůstanou v USA a dalších zemích světa, kde má Westinghouse své podníky. To je sice hezké, že někde v USA vznikají nové pracovní místa, ale nám to situaci neřeší.
Proto musíme trvat na tom, že pracovní příležitosti musí vzniknout zde, v ČR a získat tak pro republiku maximální prospěch a v tom musí panovat absolutní shoda !!