18.04.2010 18:04:00
Barták by měl své plány konzultovat s politiky
Česká republika by se měla zapojit pouze do protiraketové obrany NATO.
Zároveň pan ministr jménem České republiky vyslovil nesouhlas s radikálním stahováním amerických taktických nukleárních zbraní z ostatních zemí NATO. Obě informace spolu souvisejí, protože ukazují na neschopnost či spíše neochotu současné vlády komunikovat o těchto vysoce odborně bezpečnostních a zahraničních otázkách v poslanecké sněmovně. A to přesto, že ví o rozdílných stanoviscích jednotlivých politických stran.
Američané plánovali vybudovat radarovou základnu. Přesto, že levice a drtivá většina občanů naší země byla proti, pravicová Topolánkova vláda sklidila málem mezinárodní ostudu v průběhu ratifikačního procesu. Jedním z požadavků oponentů PRO USA bylo, že není součástí protiraketové obrany NATO. Nová americká administrativa tyto plány nakonec zrušila s tím, že je nutno vybudovat nový, mobilnější a schopnější systém.
Pokud dnes hovoří pan ministr Barták o připravenosti ČR k zapojení do systému sdílení dat z velitelských a pozorovacích prvků PRO USA, pak by měl toto stanovisko konzultovat s politiky napříč politickým spektrem. Zároveň by neměl těsně před parlamentními volbami cokoliv slibovat. Naopak by měl zdůraznit požadavek naší země na začlenění nového amerického systému PRO do systému PRO NATO. Zejména v době probíhající diskuse o nové strategii Severoatlantické aliance. Další ostudu u svých zahraničních partnerů si Česká republika a zejména její občané opravdu nezaslouží.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout