Osobně beru zákon o evidenci tržeb jako jedno z dalších opatření proti šedé ekonomice, proti daňovým únikům, ale zároveň i jako prostředek k narovnání vztahů v podnikání. Proto se divím takovému odporu pravice vůči tomuto návrhu, protože ta by měla mít zájem na nastavení spravedlivých podmínek v podnikání.
Připomenu, že podle Centra ekonomických a tržních analýz je až 614 miliard korun ukrytých ve skrytých a netransparentních ekonomických transakcích, zejména ve službách. Proto je EET zaměřena zejména na služby. A za tyto peníze ze stínové ekonomiky by mohlo být vytvořeno až 1,5 milionu pracovních míst s průměrnou mzdou. Přitom i úřady práce odhadují, že jedna třetina nezaměstnaných pracuje na černo v šedé ekonomice.
Nejen zákon o EET, ale i kontrolní hlášení DPH, registr smluv a zvýšená kontrola finančními úřady mají být účinnými nástroji v boji proti šedé ekonomice. Nedělám si iluze, že přijetí zákona o EET či další opatření odstraní všechny daňové úniky. Ale pokud by se podařilo snížit šedou ekonomiku o 10 či 20%, pak do státního a veřejných rozpočtů může přitéct 60 až 120 miliard korun. A tyto peníze pak mohou pokrýt tolik potřebné a dnes scházející finance. Občané, ať již senioři, zaměstnanci či podnikatelé by měli apelovat na své poslance, především z řad pravicové opozice, aby zanechali nesmyslné obstrukce a aby podpořili opatření zaměřené proti daňovým únikům. Protože pokud pravice bude v této obstrukci pokračovat, pak je pro mě samotného jediné vysvětlení. A tím je podpora netransparentního podnikání a šedé ekonomiky. A to je pro mne opravdu absurdní zjištění.