Ing. Antonín Seďa

  • SOCDEM
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,08. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

25.08.2016 20:14:08 - laco

Export demokracie

V mnoha zemích jsme spolu s našimi spojenci v NATO pomáhali zavádět demokracii. Jak to s tou demokracií dnes vyhlíží v Afghánistánu, Iráku a Libyi? Kolik lidských životů si na svůj účet zapíše snaha o zavedení demokracie ve výše uvedených zemích a kdo si přisvojí zodpovědnost za tyto zmařené lidské životy?

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

26.08.2016 13:52:12 - Ing. Antonín Seďa
V souvislosti s teroristickými útoky a diktátorskými režimy, došlo v rámci mezinárodního společenství, to znamená ne pouze v rámci NATO, ale i RB OSN či EU k vojenskému zásahu v Iráku, Sýrii, Libyi a v Afghánistánu. Pokud si dobře vzpomínám, tek čeští vojáci působili a stále působí v Afghánistánu v rámci rezoluce RB OSN a dnes na pozvání afghánské vlády. Zároveń platí, že každá válka či ozbrojený konflikt si vyžádá mrtvé a zraněné, a to nejen z řad vojáků, ale zejména civilistů. V Iráku byl zásah proto, že diktátor Sadám Hussain napadl sousední Kuvajt, kterému přišla mezinárodní koalice na pomoc. Poté byl odstraněn i tento diktátor a byla dosazena nová vláda. Ta ovšem nezvládla historické problémy mezi šítty a sunnity a nastala bratrovražedná válka, které využily bojovníci tzv. Islámského státu. Proto se dnes bojuje v Iráku a proto mezinárodní společenství, a to nejen některé členské státy NATO, ale řada arabských zemí bojuje proti ISIL. Podobně je to s úsilím opozice odstranit Bašára Asada, který má na rukou smrt desítek tisíc vlastních Syřanů. To, že do tohoto konfliktu v stoupil ISIL, který obsadil velkou většinu území, to, že zde působí mezinárodní koalice včele USA, to, že zde poůsobí Kurdové, Turci či Rusové, ukazuje na komplikované vztahy a nejednost v určení nepřítele. Ale opět zde nepůsobé NATO jako celek. Libye po odstranění Kadáfího a nastolení nové vlády se dostal do občanské války a opět zde působí jednotlky ISIL, které znemožňují zajistit bezpečnost občanům. A opět zde nezasahovalo NATO, ale pouze některé z jeho členských zemí. Dnes tam zasahují z popudu libyjské vlády. Takže když to shrnu, není pravdou, že by NATO v těchto zemích, kromě Afghánistánu a mise ISAF, provádělo svoji akci. To, že je situace v těchto zemích nejen bezpečnostně, ale i politicky komplikovaná, je zřejmé. Pro zajištění dalšího bezpečného vývoje je nutno ukončit války a ozbrojené konflikty a porazit ISIL. Pak je nutno, aby si občané zvolili svá nová vedení a parlamenty. Otázka zodpovědnosti je důležitá, nicméně se obávám, že nelze tak jednoduše ukázat prstem, jak jste to udělal vy sám.