Ing. Antonín Seďa

  • SOCDEM
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,08. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

13.01.2016 10:08:07 - laco

Narušitelé

Dobrý den,
není to tak dávno, kdy turecké letadlo sestřelilo ruský letoun, který prý cca na 15 vteřin narušil vzdušný prostor Turecka. Prezident USA vyjádřil souhlas s tímto sestřelením s odůvodněním, že každý stát má právo chránit svůj vzdušný prostor. Dnes zadržela Íránská armáda dvě lodě americké armády s cca 10 americkými námořníky, kteří narušily výsostné mořské pásmo Íránu. Měla, dle vás, íránská armáda též právo potopit (sestřelit) americké lodě, které narušily výsostné mořské pásmo (vzdušný prostor) Íránu (Turecka).

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

13.01.2016 12:07:34 - Ing. Antonín Seďa
Každý stát podle mezinárodního práva má právo chránit své vnější hranice, a je jedno, zda se jedná o vzdušný prostor nebo výsostné vody. Takže v tomto směru ano, i Irán měl právo potopit americké lodě. Nicméně i mezinárodní právo pamatuje na procedury, které musejí být splněny před takto radikálním řešením. To je pokusit se navázat spojení s narušitelem, informovat jej o tom, že narušil prostor nezávislého státu či použít donucovací prostředky. Ale je jasné, že v případě válečného konfliktu či opakovaného narušování v blízkosti ozbrojeného konfliktu musí či mohou být rozhodovací procedury velmi rychlé.