Občan - svědomí a NATO
Dobrý den pane poslanče. Mám takové dilema tím je NATO. Jako občana se mne ani nikoho jiného nikdo neptal, zda-li chceme být v NATO se všemi závazky, které s tím souvisí. Rozhodli politici, bez mandátu. Žádná pol. strana to tehdy neměla ve svém volebním programu. Jako občan se tedy necítím vázan spojenskou smlouvou. Jak bych se měl tedy jako občan zachovat v případě že budu povolán, ale morální důvody by mi bránily tento rozkaz uposlechnout. Kromě nebezpečí ze strany USA, ISIS a teď i Turecka, žádné jiné nebezpečí nevnímám.Děkuji za radu.
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
20.11.2016 17:45:55 - Ing. Antonín Seďa
Souhlasím,že referendum o vstupu do NATO neproběhlo , nicméně otázky obrany a bezpečnosti nikdy nebyly takto řešeny . Tedy ani před listopadem 1989 o vstupu země do Varšavského paktu. Tady bych problém neviděl,nehledě na skutečnost ,že od roku 1999,kdy jsme do Aliance vstoupili,mají naší občané ,včetně vás, zajištěnu obranu a bezpečnost na základě kolektivní obrany. Dnes vynakládá naše země do1,08% HDP, do roku kdy2020 to bude možná 1,4% a v plánu je postupné navyšování armádního rozpočtu na základě2% HDP do roku kdy2025. Pokud bychom si měli zajišťovat svoji obranu mimo NATO, pak bychom vynakládali cca 4 až 6% HDP. Tedy je otázka,odkud bychom tyto peníze sehrály,zda že zdravotnictví, sociálních služeb či že školství. Jinak branné zákon a povinnost nastoupit k obraně vlasti platí pro může i ženy od 18 do 65 let, vás nevyjímaje. Mimochodem tohle platilo i před listopadem 1989. V případě,že jste povolávacímu rozkazu neposlechl, vystavujete se trestnímu stíhání.