Ing. Antonín Seďa

  • SOCDEM
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,08. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

19.08.2016 16:38:38 - laco

Politické procesy Haagského tribunálu

Haagský tribunál zprostil viny bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče, který byl předtím shledán vinným z genocidy ve Srebrenici. Stalo se tak 24.března 2016. Miloševič strávil pět let ve vězení. Západní média ho jednomyslně a bez výjimky odsoudila, když ho nazvala balkánským řezníkem a srovnávala jej s Hitlerem. Miloševič pak zemřel ve vězení. Lze tento politický proces chápat jako vzor evropské spravedlnosti nebo jej máme chápat jako politicky zmanipulovanou spravedlnost a je už jedno jestli evropských politiků či ze strany vlády USA?

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

19.08.2016 21:06:35 - Ing. Antonín Seďa
 Haagský tribunál je poslední soudní instance ,která soudí zločiny proti lidskosti či genocidu, tak jako válečné zločiny. Pokud si pamatuji, tak tento tribunál odsoudil Slobodana Miloševiče za organizování genocidy a za válečné zločiny ve Srebrenici. Nicméně tento soud řešil i další obžaloby, které jak správné uvádíte, tribunál v Haagu zamítl. To ovšem neznamená že,že tím se smývá původní vina. Přesto bych jej srovnával s Hitlerem, za kterým zůstal desítky miliónů obětí. Osobně se domnívám,že každý takový soud by měl rozhodovat nejen na základě důkazů o vině či nevině ,ale i na základě historických události z té doby. Ona totiž vina většinou neleží pomůže na jedné straně, ale má více viníků.  A možná,že je chybou evropských zemí, že často posuzují vinu a nevinu z pohledu evropské spravedlnosti bez ohledu na specifika té které země , národa či události. Je to něco podobného, jak hodnotit stav demokracie například v arabském světě očima Evropana. A že chyby dělají i soudci se lze přesvědčit i po letech, například v USA, kde popravili řadu nevinných lidí. Prostě je dobře,že trest smrti v EU neexistuje a že je možno podat dovolání k rozsudku. Ano, někdy je to velmi zdlouhavé , lopotné a také drahé, ale z pohledu člověka spravedlivé. I když připouštím, že by si řada vrahů zasloužila i trest nejvyšší.