Ing. Antonín Seďa

  • SOCDEM
  • mimo zastupitelskou funkci
Ústecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Zlínský kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Praha
Geomapa
Česká republika
0,08
muži 64%
ženy 35%
18+ 12%
26+ 29%
38+ 43%
50+ 13%

Průměrná známka je 0,08. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

28.01.2024 11:11:28 - laco

Pravdivá informace a dezinformace, kritika a nenávistný projev

Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu vystoupila předsedkyně EK Ursula von der Layen s prohlášením, že nejdůležitějším problémem pro příští dva roky není konflikt (asi ozbrojený) nebo klima. Jsou to dle ní dezinformace těsně následované polarizací společnosti (nenávistné projevy). V návaznosti na to parlament EU schválil nové nařízení (zákon), který tzv. "nenávistné projevy" prohlásil za trestný čin v celé EU. Kde Vy vidíte hranici mezi pravdivou informací a dezinformací a mezi kritikou a nenávistným projevem?

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Zerav

Odpověď

28.01.2024 12:37:20 - Ing. Antonín Seďa
 Děkuji za dotaz. Nejprve bych se chtěl vyjádřit k prioritám politiků, zejména politiků EU. Tím by mělo být úsilí o zachování míru v Evropě a ve světě. Protože zajištění bezpečnosti je nutnou podmínkou pro rozvoj jakékoliv společnosti a demokracie. A nyní k Vašemu dotazu. Pokud existuje demokratická společnost, pak má nástroje k tomu, aby se jednotlivec, vláda či celá společnost bránila dezinfromacím, které ohrožují svobodu a demokracii. Jenže v pojetí EK , EP i české vlády je pojem dezinfromace vedena jako jiný, než mainstreamový, chcete -li evropský či vládní názor. T.G.Masaryk jasně deklaroval, že demokracie je diskuse. A historie zřetelně ukázala, že jakékoliv omezování diskuse, to jest omezování názorů občanů, vede k autokracii, k omezování lidských práv a svobod. Mimochodem omezování práv a svobod, posilování nátlakových a korupčních jednání Evropské komise, vedlo k brexitu Velké Británie. Vede k posilování nacionalistických a fašizujících tendensí ve společnosti a posilování nacionálně orientovaných politických stran. Otázkou je, kdože tedy bude určovat, kdy se jedná o dezinfromace či o pravdivé informace? Kdože bude trestat a jakým způsobem porušení trestního práva, jehož součástí EK navrhuje v zákoně? Co to je nenávistný projev a co programové priority jednotlivých politiků? To jsou relevantní otázky, které nejen mne trápí. Pravda je jen jedna , ale lží může být mnoho. Historie a budoucnost ukáže, co je pravda a co je lež. Kdo lže, porušuje nejen morálku, ale i zákon. Proto je důležité, aby nezávislé orgány, zejména soudy určily, co jest pravda a co je lež. Podokně je tomu i v případě dezinformací a informací.  Dnes naštěstí existuje monožství možností, jak infromace získat či si je ověřit. Pokud ovšem vláda či politici stanoví, že některé infromace nelze ve veřejném prostředí šířit, protože ohrožují demokratický vývoj a dokonce hovoří o trestném činu, pak je otázkou, zda tohle není již za hranicí svobody vyjadřování. Nenávistný projev je opravdu něco jiného než příprava k trestnému činu či jeho spíchání. A tato hranice může být velmi často zneužita v politickém boji. Tohle jsme si přece již zažili před listopadem 1989. A k tomu bych se velmi nerad jakkoliv navracel.