Státní převrat - vývoz západní demokracie?
Známý rusofob a hlavní ideolog vnější politiky Spojených států Zbigniew Brzezinski ve svém blogu přiznal, že za pokusem o turecký převrat stojí USA. Podle něho byl puč jednou z největších chyb USA, dovedl Turecko k revizi veškeré zahraniční politiky a nyní může případná koalice Ruska, Turecka a Íránu rozhodnout syrskou krizi. Jak vy osobně hodnotíte činnost vlády USA ve vztahu k zorganizování pokusu o převrat v Turecku cestou svržení a likvidace tureckého prezidenta Endrogana. Dá se tento pokus USA o státní převrat v Turecku nazvat vývozem západní demokracie?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
14.09.2016 10:44:09 - Ing. Antonín Seďa
Ano, i já jsem četl vyjádření pana Brzezinského či další spiklenecké teorie o účasti zpravodajských služeb na přípravě puče v Turecku. Pokud vím, pan Brzezinski není součástí oficiální administrativy prezidenta B.Obamy, a jako konzervativec není podporovatelem demokratického prezidenta. Ovšem pokud by se prokázalo, že za pučem stojí administrativa či zpravodajské služby USA, pak bych to považoval nikoliv za "vývoz západní demokracie", ale za obrovskou bezpečnostní chybu. To, že kolem syrské krize je mono politických a národních zájmů je zřejmé. Nejde pouze o souboj mezi politickým a hospodářským vlivem nad tímto regionem , ale i o staletí vedený boj mezi sunnity a šítty, jde o energetické zdroje (plán vedení plynu a ropy), bezpečnostní otázky kolem umístění vojenských základen apod. Takže ta situace je velmi komplikovaná. Co se týká nepovedeného puče v Turecku, pak rozhodně řada kroků pana prezidenta Erdogana je mimo demokratické principy platné v EU. Situace je o to vážnější, že Turecko je členem NATO a má druhou největší armádu v Alianci. Takže kromě politického problému, je to i bezpečnostní problém.