Svrhávání režimů a vlád
Americký prezident zvolený Donald Trump potvrdil, že jeho administrativa nebude usilovat o zahraniční politiku zaměřenou na „svrhávání režimů" v jiných státech."Nebudeme svrhávat režimy a vlády. Pamatujete na šest bilionů dolarů na Středním východě? Naším cílem je stabilita spíše, a ne chaos. Proto chceme přebudovat naši zemi – konečně!"
prohlásil Trump ve svém projevu v Ohiu, na svém prvním mítinku po vítězství v prezidentských volbách 8. listopadu.
Znamená to tedy, že Česká republika, jako blízký spojenec USA a podporovatel její dosavadní zahraniční politiky, se též přestane angažovat ve svrhávání režimů a vlád jiných zemí?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
05.12.2016 10:43:51 - Ing. Antonín Seďa
Nesouhlasím s Vaším tvrzením , že Česká republika podporuje či podporovala svrhávání režimů a vlád v jiných zemích. A když něco takového tvrdíte, tak prosím dejte důkazy. ČR je členem NATO a v roce 2001 byl poprvé aktivován článek 5 Washingtonské smlouvy. Tím se naše země zapojila v boji proti těm, kteří útok v New Yorku způsobili. A jak sám víte, bylo to po útoku iráckého režimu proti Kuvajtu a naše armáda tam vyslala nemocnici. Jinak naše působení je vždy pod mandátem RB OSN či na základě pozvání vády (to je případ dnešní Resolute Support v Afghánistánu. Ano, USA je náš koaliční partner, nicméně je třeba rozlišovat aktivitu americké armády a aktivitu Severoatlantické aliance. Tohle se dost často zaměňuje, což neodpovídá situaci. A musím se přiznat, že pokud budoucí americký prezident bude jednat tak, aby docházelo k podpoře bezpečnostní stability ve světě, pak v tomto ohledu bude mít moji podporu i podporu ČSSD.