Ukrajina a ministr zahraničí
Pane poslanče , uvědomuje si ČSSD , že postoje pana Zaorálka k Ukrajině / neobjektivnost hodnocení Kyjevské vlády / jsou mlýn na odliv voličů ČSSD ?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
20.05.2015 9:22:05 - Ing. Antonín Seďa
Děkuji za dotaz. Osobně si nemyslím, že ministr zahraničí L. Zaorálek hodnotí neobjektivně kyjevskou vládu, jak tvrdíte. Je nutno si uvědomit, že na Ukrajině proběhly svobodné demokratické volby a Ukrajinci si zvolili svůj parlament a tím i svoji vládu. Není běžné, aby se jeden nezávislý stát vyhrazoval vůči druhému nezávislému státu, co se týká složení vlády či výsledků voleb. Proto bylo logické, že se nám nelíbili výroky pana velvyslance USA vůči cestě pana prezidenta. Prostě by bylo vhodné, abychom všem měřili stejným metrem a ne ideologicky. Postoje ministerstva zahraničí jsou postoje vlády a ta podle mého názoru má vyvážené postoje. Na jedné straně se zapomíná ruská anexe Krymu, který dle mezinárodních dohod je součástí nezávislé Ukrajiny, na druhé straně se pomíjí neplnění si minských dohod v rámci ukončení bojů na východní Ukrajině. Chci připomenout aktivitu naší diplomacie ve vztahu k "omezení" ekonomických sankcí vůči RF či další pozice, podporující diplomatické řešení ukrajinské krize. Pan ministr jasně řekl, že asociační dohoda mezi EU a Ukrajinou je nejlepší cestou k demokracii a k cestě k míru. Proto mne osobně mrzí postoj českých komunistů, kteří tím, že odmítli projednávat tuto dohodu na plénu sněmovny, zřejmě nechtějí politickou a bezpečnostní stabilitu Ukrajiny. jejich výhrady jsou spíše ideologickou propagandou. Přece je zřejmé, že splněním podmínek daných asociační smlouvou, dojde k prohloubení demokracie, dojde ke zlepšení životních podmínek a zejména bude nastolena politická a bezpečnostní stabilita Ukrajiny. A je nutno si také uvědomit, že tato cesta bude pro samotné Ukrajince trnitá a velmi dlouhodobá. A není vůbec jasné, zda nakonec bude Ukrajina členem EU. Ale přece KSČM, ani RF, ani nikdo jiný nemůže zasahovat do svobodného rozhodnutí Ukrajinců, zda chtějí či nechtějí vstoupit do EU. A nakonec to konečné slovo bude mít nejen ukrajinský parlament, ale i parlament náš a parlamenty dalších členských zemí Evropské unie. Komunisté vždy využívaly toho, že se od sociálních demokratů odlišují svojí zahraniční politikou, zejména svým vztahem k NATO a k EU. Občané České republiky si musejí uvědomit, že právě naše členství v Severoatlantické alianci a Evropské unii jsou zárukou naší bezpečnostní a politické stability. Je možné, že některé politické strany si tuto stabilitu nepřejí. Pak ale jdou proti národním zájmům naší země a zájmům občanů ČR. ČSSD vždy tyto zájmy upřednostňovala před zájmy stranickými. A to je jen dobře a jsem přesvědčen, že to naši spoluobčané nakonec ocení.