evropská obrané unie
Chyby dělá každý a je jasné, že bez NATO bysme se neobešli. Zaslechl jsem ale i něco o zřízení evropské obrané unie. Máte o tom nějaké podrobnější informace? Jste pro? Jsou nové obrané organizace a aliance potřeba? Měly bychom prostředky na jejich financování? Pokud se nepletu, už nyní dáváme na společnou obranu méně, než se po nás chce
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
03.07.2015 12:48:43 - Ing. Antonín Seďa
Děkuji za konkrétní dotaz. V rámci EU existuje společná bezpečnostní a obranná politika. Nicméně je zde jeden velký problém, a to, že většina zemí EU jsou zároveň členy NATO a nemají velký zájem na těsnější vojenské spolupráci, například ve vámi zmíněné evropské obranné unii. Hovoří se velmi často o vzájemné vojenské spolupráci a v řadě případů se i realizuje (Francie a VB, země V4, společné programy v rámci EDA - Evropské obranné agentury apod.), ale prozatím kromě společných Battle Group se nic nestaví. Já osobně podporuji vzájemnou spolupráci v rámci EU, dokonce bych byl pro zřízení společné PRO, ale nemyslím si, že budovat dvě armády je cesta ke zvýšení obranyschopnosti naší země či EU. Osobně preferuji budování armád členských zemí a vojenskou spolupráci mezi NATO a EU. Co se týká našeho závazku při vstupu do NATO, tak těch 2% HDP na kapitolu 307 jsme naposledy dosahovali v roce 2005. Pak nastalo období škrtů až na současných 1,08% HDP. Ukazuje se, že je nutno posílit armádní rozpočet, proto byla přejata Slmlouva koaličních stran o zajištění obrany ČR, kde je mimo jiné závazek dosáhnout výdajů na obranu 1,4% HDP v roce 2020. Nicméně je nutno jasně říct, že v roce 2017 jsou další sněmovní volby a já mám docela pochaby o naplněnosti této smlouvy další vládou. No uvidíme, jak bude vypadat kapitola 307 v následujících dvou letech.