únosy
Existují nějaké statistiky, kolik teroristé unesli lidí, a kolik se jich vrátilo? A je velký rozdíl mezi národnostmi? Podle mě jde ve většině případů o náhodu, protože teroristé nerozeznají na první pohled třeba Češku od Slovenky. Tím také pokulhává argument, že nás prezident vystavuje riziku. A ještě jednu věc nechápu. Proč někteří lidé do takových oblastí vůbec jezdí? Třeba ty dvě Češky. A když už tam jedou, prč si sami nenesou následky? Něco jiného by bylo, kdyby je unesli třeba na dovolené ve Francii a odvlekli nějak do Afghánistánu či kam. To se ale nestalo.
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
12.02.2016 15:13:13 - Ing. Antonín Seďa
Předně statistiky určitě existují, ale spíše národní . Ale i OSN vede statistiky, takže pokud by vás zajímaly, určitě je naleznete. Netroufám si odhadnout, zda je rozdíl mezi národnostmi, ale zkušenosti z takových případů ukazují, že spíše jsou unášeni občané západních demokratických států, kde je zvykem, že stát udělá vše pro jejich záchranu. A také je tam určitá jistota, že v těchto zemích jsou peníze na výkupné. Souhlasím s tím, že je těžké rozeznat, na první pohled, například Slovenku od Češky. Ale pokud se únos plánuje, pak je zřejmé, že si únosci své oběti vybírají. Takže každý výrok českého politika zvyšuje riziko únosu českých občanů, pokud tento výrok obsahuje potvrzení vyplacení výkupného. Zejména to ohrožuje české turisty a české diplomaty. Ovšem míru tohoto rizika těžko stanovit. Souhlasím s tím, že by turisté měli zvažovat míru rizika v zemích, před kterými varuje české ministerstvo zahraničních věcí. A pokud toto varování nevezmou v potaz, tak by se pak měli podílet na částečné úhradě nákladů, vedoucích k jejich záchraně. A nejedná se pouze o výkupné.