V letošním roce připadají termíny na 2. února a 2. března, kdy se do lesů a polí v Kraji Vysočina vydají uživatelé honiteb – myslivci, aby za pomoci přímého pozorování, kontroly stop i dalších znaků výskytu stanovili počet zvěře.
„Letošní zima se sněhem sčítání zvěře přeje. Přítomnost sněhu totiž zvyšuje přesnost pořizovaných statistik. V průběhu zimy a často i v období nepříznivého jara některé druhy zvěře uhynou. Když máme přehled o počtu jednotlivých druhů, myslivci mohou situaci přizpůsobovat intenzitu lovu, aby počty odpovídaly zákonným limitům,“ vysvětluje krajský radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.
Povinnost sčítání definuje zákon o myslivosti a pravidelná kontrola stavů je navíc nutná i pro dobré hospodaření v honitbách. „Změny v počtech zvěře v jednotlivých honitbách v loňském roce budou známé začátkem letošního dubna,“ dodal Martin Hyský.
Porovnání nejčastějších druhů lesní zvěře 2017/2018: srnčí zvěř – 27 759/28 989 ks, prase divoké – 3530/2900 ks, zajíc polní – 24 084/23 448 ks, kachna divoká – 12 523/10 355 ks.
Z dostupných statistik Kraj Vysočina je zřejmé, že např. stavy lišek (6,5 tisíce ks) se v posledních sčítáních téměř nemění, stejně jsme na tom na Vysočině s počtem kun (7,5 tisíce ks). Komu se daří? Jednoznačně populaci vrány obecné a bobra obecného.
Trvale vykonává v honitbách Kraje Vysočina právo myslivosti téměř osm tisíc osob.