Také si myslíte, že…
...zákon o dětských skupinách neřeší problém předškolního vzdělávání a je pouze nouzovou alternativou pro pracující rodiče?
V 90. letech obce školky rušily a jejich budovy se prodávaly či měnily na jiné aktivity. Jesle, pro děti do tří let se zrušily až na výjimky úplně. Jenže nízká mzdová úroveň v ČR počítá s dvoupříjmovou domácností a mladé ženy jsou svými zaměstnavateli tlačeny k tomu, aby se po narození dítěte co nejdříve vrátily do práce. Mateřské školy jsou plné, soukromé školky jsou nad finačními možnostmi většiny mladých rodin, a ani babičky dnešním rodičům „nevytrhnou trn z paty“ - zvýšení věku odchodu do důchodu jim výraznou péči o vnuky neumožňuje...
Pomoci by mohlo přijetí zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině. Zavádí typ pravidelné péče o dítě od jednoho roku do zahájení školní docházky. Společně s rychlým návratem žen do práce by mohla být motivací i daňová zvýhodnění pro zaměstnavatele i pro rodiče a možnost čerpání peněz Evropských fondů.
Zákon o dětských skupinách však považuji za provizorní východisko reagující na dnešní situaci - připouští změkčení hygienických norem, není zde garantován vzdělávací proces a standardem není zajištěné stravování dětí. Neřeší se podstata věci, je to pouhá záplata na současný problém. Ministerstvo školství a také místní samosprávy by měly hledat společné řešení tohoto problému. Prioritou by mělo být zajištění místa pro každé dítě ve veřejném zařízení s kvalifikovanými pedagogy a vysokými standardy.
Mateřská škola je základem vzdělávání a každý základ by měl být kvalitní.
Hana Doupovcová, senátorka