pravomoci senátu
Zeman v jedné z prezidentských debat zmínil, že kdyby mohl, změnil by Ústavu tak, aby se posílila pravomoc Senátu. Mnozí upozorňují, že v současné podobě je totiž nadbytečný. Souhlasíte? A proč vlastně čekáte na iniciativu zvenčí, nebylo by vhodné aby se senát snažil iniciovat posílení svých pravomocí, tak aby mohl skutečně vyvažovat PS?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Dobrý den,
Od vzniku Senátu probíhají diskuse o tom, zda jsou jeho pravomoci dostačující a přicházejí i návrhy na úplné zrušení horní komory pro nadbytečnost. Senát za dobu své existence od roku 1996 prokázal, že je vyvažujícím prvkem na české politické scéně. Volby do Senátu jsou většinové a po dvou letech se vždy volí jedna třetina senátorů , orientace v horní komoře je pak většinou opačná než je složení v dolní komoře.
Co považuji za chybu je snadné přehlasování zákonů zamítnutých Senátem. Sněmovně stačí k přehlasování Senátu pouze nadpoloviční většina všech poslanců.
Při vládách, které jsou udržovány ve sněmovně většinou jednoho hlasu nedochází k celospolečenské shodě u zákonů, které mají přesah volebního období, ale i přesah generační jako je např. důchodová reforma, církevní restituce. Silová řešení pak nepřiměřeně polarizují českou společnost.