„Na rozdíl od pana premiéra, my si jeho vlastní slova pamatujeme. Bohužel ani dnes, téměř dva měsíce po přijetí zákona rušícího karenční dobu, nemáme na stole kvalitní a ucelený návrh na zavedení e-neschopenky. Dosavadní proces jejího schvalování, momentálně rozdělený do několika etap, je naprostý legislativní galimatyáš a důkaz amatérské práce vlády,“ uvedl poslanec a místopředseda výboru pro sociální politiku Jan Bauer.
„Proto chceme dát paní ministryni práce a sociálních věcí Maláčové, která za tuto materii odpovídá, více času na práci, aby mohla návrh elektronické neschopenky doladit a poslat ho do legislativního procesu jako jeden celek. To mimo jiné umožní odchytat chyby, aby se neopakovala situace z minulosti a nemuseli jsme za rok zase něco rušit. A panu premiéru Babišovi chceme dát šanci, aby dostál svému slovu a spojil zrušení karenční doby se zavedením dobře nastaveného systému e-neschopenky, jak sliboval.“ Elektronická neschopenka by podle Bauera měla mimo jiné umožnit rychlejší a lepší přehled zaměstnavatelů o dočasné pracovní neschopnosti svých zaměstnanců a zlepšit možnosti kontroly.
Návrh na odsunutí účinnosti zrušení karenční doby je podáván v několika variantách, z nichž dvě počítají s pevně stanoveným datem účinnosti od roku 2020, případně 2021, a jedna váže účinnost konce karenční doby na úpravu e-neschopenky schválené v minulém volebním období, ale později nerealizované.
Z důvodu nutnosti včasného projednání Poslaneckou sněmovnou bylo posunutí konce karenční doby navrženo formou pozměňovacího návrhu, a to k aktuálně projednávanému návrhu zákona o činnosti institucí zaměstnaneckého penzijního pojištění.