Podle Listiny základních práv a svobod je zaručena svoboda projevu a právo na informace, stejně jako je nepřístupná cenzura. Když si přečtete, jakými možnostmi může disponovat nový zmocněnec pro oblast médií a dezinformací, najdete s Ústavním pořádkem hned několik rozporů. Zmocněnec se totiž docela snadno může se totiž stát prostředkem k ovládání médií. Že je to strašení pytlíkem od svačiny? Pan Klíma se v jednom z rozhovorů nechal slyšet, že by stát měl podporovat nezávislá média. Před časem je ve svém článku na serveru Forum 24 dokonce definoval: „Plejáda nezávislých médií od levicového Deníku Referendum a A2larmu, přes Deník N, Magazín Reportér, Neovlivni.cz, Investigace.cz, Echo 24 a Hlídacího psa po FORUM 24 a Týdeník FORUM. Velmi významnou roli hrají Seznam a Seznam Zprávy a také vydavatelství Economia s Respektem a s Hospodářskými novinami. Spolu s některými pořady České televize a Českého rozhlasu tato média brání tomu, aby informační scéna byla plně manipulována oligarchickými médii a dezinformačními kanály“. Podporou vybraných médií však stát rozhodně nezaručí jejich nezávislost, spíše naopak. Jde o hluboké nepochopení principu skutečné nezávislosti médií.
Zajímavý je i rozpor, že ve svém výčtu Michal Klíma zmiňuje i veřejnoprávní média – Český rozhlas a Českou televizi. Ty, ale v jiném kontextu označuje za říši zla, kterou je třeba rozprášit. Je podporovatelem odvolání kompletní Rady ČT a ČRo a vytvoření nových pravidel pro jmenování jejich členů. Ti současní prý mluví do vysílání a tlačí na obsah. Noví radní by měli formovat veřejnoprávní instituce jinak. Je celkem snadné si představit jak. V zájmu nezávislosti je totiž potřeba vyřadit ze hry veškerou opozici současné vlády, a ČRo i ČT zcela ovládnout.
Z obav nikoho nevyvede ani další okolnost. Podle vyjádření zveřejněného na oficiálních stránkách české vlády bude Michal Klíma mimo jiné bude „spolupracovat na přípravě mediálních nákladů komunikace státu a doporučovat média, skrze která bude komunikace státu realizována“. To znamená, že stát si bude platit inzerci a podporovat jen ty média, která budou zpívat tu správnou písničku?
Jmenování zmocněnce pro oblast médií a dezinformací je typickým výstřelem vlády Petra Fialy. Legislativa řešící dezinformace ještě není ani navržená, natož, aby platila. Zmocněnec visí v právním vzduchoprázdnu a jen vzbuzuje oprávněné pochybnosti. Pro boj s dezinformacemi by přitom stačilo využití současné legislativy, například té, která postihuje poplašné zprávy nebo rasovou, národnostní či jinou nenávist. A zmocněnec by nebyl potřeba už vůbec. Pokud ovšem není ministrem informací, který má být garantem novodobé ideologické propagandy.