Ing. Jiří Dolejš

  • KSČM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,27. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

13.02.2013 9:26:23 - Vlado Svoda

Řešení nezaměstnanosti

Může ji úspěšně vyřešit nějaká politický či ekonomický systém.
Ono se dívat do budoucnosti optimisticky s prázdným žaludkem je velmi, velmi obtížné.
Zdravím a nečekám, že tento problém může kapitalismus vyřešit .
To se povedlo socialismu avšak ani ten lidé nebránili. Přesto,že viděli jak porušovali lidská práva v minulé době v Korei a Vietnamu Američané.

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

17.02.2013 11:32:55 - Ing. Jiří Dolejš

Dosažení plné zaměstnanosti (Full employment) je samozřejmě významný cíl.Hlásí se  k němu např. i EU jako celek Zde se ale nezaměstnanost v průměru pohybuje přes 10% (Dánsko má 5%, Španělsko 25%). Je úspěchem snížení nezaměstnanosti či lze ji odstranit úplně ? To že nikdo není nezaměstnaný – to je stav, který se jen obtížně dá dosáhnout v direktivně řízené společnosti, kde práce je policejně kontrolovanou povinností.

Ekonomovou mluví  o plné zaměstnanosti tehdy, jestliže ekonomika pracuje na hladině potenciálního produktu, tedy při tzv. přirozené míře nezaměstnanosti. Jde o lidi, kteří sami  hledají lepší zaměstnání, o lidi, kterým se pracovat zrovna nechce, jsou v tom zahrnuty i strukturální změny (každá taková změna trvá nějaký čas než se absorbuje).

Je jasné že nejde o nějaké pevné číslo -  bude se jistě lišit země od země (kulturní specifika např. určují zaměstnanost žen) a bude docházet také k jejímu vývoji v čase. Odhady se tedy pohybují kolem 2-4%, ale v žádné zemi není jen přirozená nezaměstnanost – nesrovnalosti na trhu práce vznikají všud a v různých režimech a politických a ekonomických systémemch..

Nejnižší vykazovanou nezaměstnanost mají dnes v jižní Koreji .(kolem 3%), nízká je též v japonsku nebo ČLR (tam je kolem 4%).Souvisí to samozřejmě s dopady ekonomické krize, která je v Asii menší - Asie dnes drží globální ekonomiku v tempu. Kormě Dánska má v Evropě jižší nezaměstanost ještě Švýcarsko (3,5%).

Ukazuje se že při hledání odpvoědi na řešení nezaměstnanosti nestačí ideově čisté předtavy o zázračném systému - jak země liberální, tak země více regulované vykazují různé míry nezaměstnanosti. Podstatné je postavení země ve světové ekonomice a její schopnost se rozvíjet.