Dovolím si položit podobný dotaz jako panu Okamurovi
Jste pro zavedení přímější demokracie?Například více referend např pomocí datových schránek nebo jejich obdoby, kde by všichni občané měli možnost vyjadřovat se k dané věci a politici by museli jejich názor akceptovat.
Dále, jste pro to aby státání instituce a podniky museli dávat povinně na internet jakousi účetní rozvahu a výsledovku, kde by občané mohli vidět jak se hospodaří s jejich penězi? Např VZP, všechna ministerstva, úřad vlády, BIS, policie apod. V současné době totiž není možné najít nikde jako tyto instituce hospodaří. Mně osobně ba zajímaly i nejen celková číal, ale i podorbné kolonky jako jsou nákupy služeb, nákupy spotřebního materiálu apod.
Děkuji
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
V demokracii lze využívat určitou kombinaci zastupitelské a přímé demokracie. V ČR je kromě přímé volby prezidenta využíváno také možnosti místních referend. Referenda mohou být orientacčíní i závazná. Ústava pamatuje i na obecné (celostátnbí referendum) zatím však nebyla naplněna - KSČM opakovaně navrhovala zákon o obecném referendu a na tomto návrhu trvá i nadále. Mohlo se tak rozhondout o vstupu do NATO, o rozdělení republiky nebo o círekvním majetku..
Občané mají mož ostse vyjadřovat i jinak - viz např. petiční zákon. Dále podávat podněty ve správním řízení. Mohou se zůčastnit i zasedání samospráv, kde v případě rozpičtu či územnho plánu mají dokonce právno vystoupit bez schvalobání zastupitelstvem. Pokud jd eo informace o státním rozpočtu, tak ty jsou smaozřejmě na internetu dostuponé . je samozřejmě o to v jakém detailu. S digitalizací správy se připravuje tzv. rozklikávací rozpočet Rozsah zveřejnovaných i formavcí lze samozřejjě ještě rozšířit.