Ing. Jiří Dolejš

  • KSČM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,27. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

02.03.2013 14:53:58 - isu

Strana evropské levice

Přeji Vám pěkný den,
vzhledem k tomu, že jste proevropsky zaměřený politik, mám jeden dotaz na to, proč KSČM není právoplatným členem PEL-strany evropské levice, myslím, že zatím funguje v jakémsi statusu pozorovatele. Oba jistě víme, že pokud se máme vydat na cestu k socialismu, tak je potřeba aby podmínky pro to byly v rámci celé evropy, nebo její větší části, tedy i komunistické a levicové-lépe krajně levicové musí taktéž fungovat na celé této úrovni...dejme tomu konfederaci. KSČM je sice členem GUE/NGL, ale proč ne PLE ?....jedinou silou a možností něco změnit je spojenectví-spolupráce-jednota. PEL je v rámci evropy krajně levicová...proč si KSČM tedy nechává "odstup"? Jinak jsem velmi rád za účast předsedy Filipa na celosvětovém sjezdu komunistických stran v Moskvě, což ve mě vyvolalo pocit a doufám ne falešný, že KSČM není až tak stracená.

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

02.03.2013 20:12:33 - Ing. Jiří Dolejš

        Ano, způsobem jak se mezinárodně rozkročit a posílit vliv je zapojení do nadnárodních politických struktur, specielně na půdě integrující se Evropy.  Jiné politické směry podobné strktury také mají a radikální levice by neměla zaostávat. Strana evropské levice (European Left Party) byla založena na svém ustavujícím sjezdu v Římě v květnu 2004 (podrobnosti na www.european-left.org ). Tehdy jsme podepsali výzvu k založení SEL a do Říma jsme jeli vybaveni usnesením, které obecně deklarovalo zájem KSČM o členství v SEL.  Nyní se blíží termín třetího sjezdu této strany.

        Bohužel, při vytváření SEL se začaly projevovat některé rozpory mezi různými stranami i uvnitř národní delegace. a zástupci KSČM se nakonec rozhodly nevstupovat do SEL. Po návratu z Říma bylo potvrzeno, že KSČM se v SEL stane aktivní stranou s pozorovatelským statutem. Dodnes existuje platné usnesení, že se plnohodnotným členem chceme stát, jen co se vyřeší sporné otázky.  Já osobně jsme tehdy byl a stále jsme příznivcem plného členství a tehdejší spor o explicitní kritiku „stalinismu“ chápu jako omyl, navíc mimo logiku dokumentů samotné KSČM..

      Přesto že jádrem SEL jsou radikálně levicové a komunistické strany, konzervativní křídlo  líčilo SEL jako krok k sociáldemokratizaci, za některými výhradami lze tušit i historické vlivy geopolitické. Pozorovatelský statut ale umožnil KSČM aktivní účast v SEL a zároveň udržení přátelského vztahu k jejím oponentům (zejména z východu jihovýchodu Evropy). KSČM patří mezi nejsilnější strany regionu a tuto svou pozici mezi dveřmi vysvětlovala  jako určitý kompromis, který  pomůže tlumit  rozštěpení evropské radikální levice. Situace některých klíčových stran SEL (např. francouzští a italští komunisté) se mezitím změnila, došlo i k posunuv komunikaci s radkální zelenou levicí. Snad se věci pohnou, odpovědnost KSČM, která má široko daleko nejlepší výsledky je značná..