rozpočet
Vláda hospodaří hůře, než loni, přesto jsou lidé podle průzkumů více spokojeni. Nemyslíte, že je to proto, že je většině lidí jedno, co bude a soustředí se pouze na přítomnost a na sebe? A kde lze podle vás více ušetřit? Vidíte třeba někde ve výběru daní rezervy?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Letos má česká ekonomika šanci dosáhnout vyšší přírůstků než loni. Tomu neodpovídá plnění státního rozpočtu, když i po 4 měsících jsme za úrovní loňského roku. J e zjevné že se neplní sliby ministr financí o zlepšení výběrtu daní. Je otzázka jakým způsobem chce koalice tento problém řešit. Pravicová opozice navrhuje tvrdší škrty. KSČM ale odmítá redukci sociálního státu a není ani spokojena s mírou prorůstových opatření.
Netřeba hospodařit s vyšším deficitem, spíše pomlže více aktivní příjmová opatření. Proč A. Babiš neustgále hledá peníze u těch maklých, ale od velkých korporací solidárnější daně nevyžaduje. Dokonce zvažuje privatizaci zbývajících státních podílů. Něco takového nemůžeme podpořit. Šetřit by se mělo na nedomyšlených a megalomanských projektech se spornou návratností. Ale ne na sociálním státu. napětí v koalici mohou mít tedy i rozpočtové důvody.
Nárůst určité spokojenosti části lidí souvisí s kojunkturálními očekáváními. Oživení růstu příjmů a pokles nezaměstnanosti ovšem reálně nedosahuje také nijak vynikajících hodnot. Odbory např. kritizují stále nízko nastavené kolektivní smlouvy a budou v příštím roce chtít od podniků více. Skrytá nezaměstnanost je také poměrně chronická. Rok 2016 by mohl být i rokem lepšího nastavení daní, ale už je půl května a vláda zatím nic podstatněšjího nechystá, takže bude obtížně stihnout cokoliv legislativně .