„V boji s africkým morem prasat je vyhledávání uhynulých prasat nejdůležitějším úkolem. Jen tak se může podařit šíření nemoci zastavit. Jsme jedinou zemí v Evropě, která nařídila důkladné prohledání celé zamořené oblasti. Z počtu nalezených kusů je jasné, že to byl správný krok,“ řekl ministr zemědělství Jiří Milek.
Mimořádná veterinární opatření, která nařídila všem uživatelům honiteb v zamořené oblasti důkladně prohledat všechny honební pozemky, vydala Státní veterinární správa (SVS) 22. března. Na prohledání měli myslivci 30 dní, za každý hektar od Ministerstva zemědělství dostanou 150 Kč. Celkové náklady se tak vyšplhaly na 7,5 milionu korun.
„V porovnání se škodami, které by mohly vzniknout, pokud by se mor šířil dále, nebo se dokonce dostal do chovů domácích prasat, je to odpovídající částka,“ uvedl ústřední ředitele SVS Zbyněk Semerád.
Od 1. února 2018, kdy došlo ke zmenšení zamořené oblasti v okrese Zlín, eviduje SVS ve Zlínském kraji 101 nalezených uhynulých divokých prasat. AMP byl potvrzen u 12 kusů nalezených ve vysoce rizikové oblasti, v 85 případech bylo vyšetření negativní. V současné době se čekají na výsledek vyšetření čtyři zbývající kusy. Za stejné období lovci v zamořené oblasti odlovili celkem 398 divočáků. Vyšetření AMP prokázalo pouze u jednoho kusu odloveného v katastrálním území Lužkovice uvnitř ohradníků.
V oblasti s intenzivním odlovem bylo v průběhu února uloveno 2726 divokých prasat. Z toho nejvíce v okresech Uherské Hradiště (490), Kroměříž (430) a Hodonín (412). Ani jedno z prasat ulovených v oblasti s intenzivním odlovem AMP nemělo.
Rozloha zamořené oblasti, která zahrnuje asi polovinu okresu Zlín, činí zhruba 50 000 hektarů.