Je zřejmé, že nikdo z dosavadních samozvaných a zejména neúspěšných mesiášů české politiky, jakými byli Petr Nečas, Karel Schwarzenberg či Vít Bárta, nedokázal s žalostným stavem korupce v naší zemi udělat naprosto nic pozitivního. Ba naopak.
Je otázkou, zda v tomto směru budou úspěšnější politici v nové Sobotkově vládě. V zájmu země si to přeji. Evropská komise totiž mimo jiné poukazuje na nutnost řešení problému střetu zájmů. A nepamatuji v české politice jednoznačnější případ střetu zájmů, než jaký má současný ministr financí Andrej Babiš.
Hmatatelným důkazem selhání české pravice jsou výsledky průzkumů, podle kterých si tři čtvrtiny lidí v naší zemi myslí, že se od roku 2010 korupce v naší zemi zhoršila. Žalostný je rovněž pohled firem, které v České republice vidí jako největší problém pro podnikání právě korupci. A to nejvíce z Evropské unie!
Rád bych věřil tomu, že nová vláda nastaví nový, opačný trend. Jsem ale přesvědčen, že bychom i v Bruselu měli mít takové zástupce, kteří tam nebudou jezdit jen pro výplatu. Dokud budeme mít v Evropě pověst korupční centrály, nebude nás brát nikdo vážně. Důsledkem toho jsou pak nižší částky pro čerpání evropských peněz určených pro zvelebení života naší země.
Je zkrátka potřeba, aby politici na národní úrovni více propojili svou práci se zástupci České republiky v Evropské unii, tedy v Evropském parlamentu. Vládní politici by měli prohlubovat důvěru občanů v náš stát, úkolem českých zástupců v EU by měl být pozitivní lobbing pro Českou republiku. Výsledky dosavadních českých europoslanců jsou totiž těžko nehmatatelné a nikdo vlastně pořádně neví, co pro nás za posledních pět let v tomto směru udělali.
Jiří Paroubek, předseda LEV 21