Ing. Jiří Paroubek

Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,46. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

08.09.2010 19:00:27

Byla to dobrá alternativa pro lidi

Byla to dobrá alternativa pro lidi

Pokud by ČSSD vyhrála volby, dal bych přednost před koaliční vládou s TOP 09 a Věcmi veřejnými ustavení levostředové menšinové vlády.

Dostal jsem zajímavou otázku, co by ČSSD dělala, pokud by ve sněmovních volbách v květnu zvítězila takovým způsobem, aby mohla ustavit vládu pod mým vedením. Chci říci, že bych dával přednost před koaliční vládou s TOP 09 a Věcmi veřejnými ustavení levostředové menšinové vlády, a jako nezbytný krok bych proto viděl podobně jako je tomu v Dánsku – ustavení Národní rady konsenzu. V ní by vláda po svém jmenování vedla ještě před projednáním v parlamentu dialog s opozicí nad nejdůležitějšími novými zákony, s cílem hledat kompromisní řešení.

Jako klíčový úkol vlády levého středu jsem viděl obnovení hospodářského růstu a fiskální kázně. Ke snížení schodků státního rozpočtu vede cesta nejen přes úspory ve výdajích státu, ale také a zejména ve zvyšování příjmů státního rozpočtu. Příjmy lze zvýšit zavedením progresivního zdanění v nejbližším možném termínu a urychlením hospodářského růstu.

Pro posílení hospodářského růstu pak aktivizovat (provedením auditů současného nepružného systému, jednání v Bruselu ke zjednodušení procesů atd.), v co nejkratší možné době čerpání peněz z evropských zdrojů. Zjednodušit a zrychlit čerpání těchto peněz. Připravit rychlou novelu zákona umožňujícího rozšířit uplatňování projektů PPP. To umožní rychle přivést do projektů veřejných investic soukromý kapitál.

Také sociálně demokratická vláda by musela škrtat ve výdajích státu tak, aby byl dodržován konvergenční program v letech 2010 a 2011. Nová sociálně demokratická vláda, resp. jí zřízený tým odborníků, by začal intenzivně pracovat na přípravě Strategie rozvoje ČR do roku 2025. Tak, aby již při přípravě státního rozpočtu 2012 byla nástrojem mj. také k určení rozdílné dynamiky výdajových kapitol rozpočtu. S pochopitelnou preferencí růstu výdajů na školství a výzkum. Cílem vlády sociální demokracie by byla postupná konsolidace veřejných financí a snižování deficitu státu tak, aby již v roce 2013 byl schodek pod 3% jeho podílu k HDP.

Mimochodem, dalším materiálem koncepčního charakteru, jenž by v krátké době byl zpracován, tentokrát k určení priorit výstavby dálniční sítě, by byl generel jejího rozvoje a priorit v příštích 10 letech. Nástrojem ke snižování výdajů státu by byla zásadní změna praxe u veřejných výběrových řízení. Co nejrychleji prosadit sjednocení nákupů i výběrových řízení investic v jednom centrálním úřadu.

Dalšími programovými prioritami nové sociálně demokratické vlády by se staly boj s korupcí, dostupné zdravotnictví a boj s nezaměstnaností.

Pokud jde o nezaměstnanost, vláda by začala pracovat na programu rozvoje okresů s enormně vysokou nezaměstnaností (celostátně 10 – 15 okresů), s přežívajícími strukturálními problémy. Cílem by bylo v následujících letech v těchto okresech zkvalitnit dopravní infrastrukturu, rozvíjet průmyslové zóny a napomoci (intenzivní činností CzechInvestu a krajů) jejich naplňování. Tedy příchodu nových investorů.

Ve zdravotnictví jsou cestou ohromných úspor centrální aukční nákupy nejen zdravotnického materiálu, ale také léků. To je rychle prosaditelná změna ve veřejných nemocnicích.

Pokud jde o boj proti korupci, do 30. října by nově jmenovaná Rada vlády pro boj s korupcí předložila do vlády Národní program boje proti korupci. V něm by bylo uplatněno desatero, které sociální demokracie zveřejnila před volbami. Připomenu v této souvislosti například vznik úřadu státní expertizy, novelu zákona o veřejných zakázkách, výběrová řízení s vyloučením firem, které mají tzv. anonymní listinné akcie, zákon o lobbingu, soudní senáty pro stíhání korupce atd.

Vláda oživení hospodářského růstu, boje proti deficitu a obnovy důvěry občanů by pod mým vedením byla jasně orientovanou proevropskou vládou plnící loajálně závazky země plynoucí z členství v NATO. Mými prvními zastávkami na zahraničních cestách jako premiéra by byla Bratislava (ihned po designování), Brusel, Berlín a Paříž. Vláda levého středu by hledala cestu ke zlepšení vztahů, především obchodního charakteru také s velkými státy Východu – Ruskem, Čínou, Indií atd.

(Článek byl otištěn v deníku Hospodářské noviny, 8.9.2010)

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama